| Anaa939839393 a întrebat:

Am o nelămurire, daca o persoane a avut COVID, s-a vindecat si trec cele 2 săptămâni de izolare si mai trece un timp...dar apoi raceste, virusul se poate reactiva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Au spus și la tv și in presa scrisă: da, se poate!

| Wr3nch a răspuns:

Nu. Dar in functie de sistemul imunitar poate face covid iar daca e expusa din nou la virus.

| Sofer a răspuns:

Se activează ai grija. Depinde și ce fel de răceală ca să se reactiveze.

| johnnny123 a răspuns:

Vindecarea de COVID presupune ca virusul nu mai este prezent in organism. Deci nu are cum sa se "reactiveze". In schimb, exista cazuri de reinfectare dupa o noua expunere la virus.

Asta se intampla pentru ca numarul de anticorpi pe care ii dezvolta bolnavii vindecati difera foarte mult de la caz la caz. Unii oameni nu dezvolta deloc anticorpi, ceea ce-i face vulnerabili la o noua infectare.

In plus, studiile de pana acum sugereaza faptul ca imunizarea nu este de foarte lunga durata. Deci chiar daca ai avut un numar mare de anticorpi, este posibil ca dupa cateva luni sa devii iarasi vulnerabil.

| Furnicuta000 a răspuns:

Se crede ca ar ramane in organism o perioada foarte mare de timp sau chiar si pe viata si se reactiveaza cand sistemul imunitar e slabit (cred ca de asta se si aseamana cu HIV), dar inca nu exista suficiente dovezi pentru teoria asta, nimeni nu stie 100%

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se poate. Poti lua virusul din nou (te poti reinfecta) daca nu te protejezi cum trebuie