| xedward a întrebat:

Buna,
Am o nelamurire, daca se poate sa ma ajutati.

samptamana 11-17 Octombrie
Conform planing :
11-12 Zi libera, 13-14-15-16-17 pontat la munca.

M-am imbolnavit, iar din 14 pana in 19 am avut CM.
Problema este ca eu 11-12 am avut ZL iar 16-17 este considerata zi nelucratoare. Iar eu zilele de 11-12 am fost anuntat ca trebuie sa le recuperez sau sa fiu pontat invoit.

Este normal lucrul asta? Tinand cont ca firma unde lucrez nu are program de l-v ci l-d cu 2 zile libere pe saptamana.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Daca este stabilit ca zie libere 11-12 nu poti fi obligat sa le recuperezi. Daca aveai CM 11-15, trebuia sa recuperezi zilele de 16 si 17? Nu au de-a face zilele de repaus (nu libere) cu cele de CM.

| xedward explică (pentru mi25):

Sunt de acord.
Dar ei considera ca zilele de 11-12 trebuie sa: le recuperez/sa fiunpontst ca invoit/sa fiu pontat in CO, pentru a nu iesii cu norma pe minus la final de luna.

Si nu.sunt de acord, atat timp cat eu mi-am.respectat planingul pana in data de 14 iar dupa m-am imbolnavit si am intrat in CM. Dar nu stiu cum sa le dovedesc ca e ilegal ce fac ei ( o lege ceva din codul muncii daca as gasi)