| melismari a întrebat:

Bună!
Am o prietenă care a rămas însărcinată și cumnata ei a spus că poate doar să nască prin cezariană ea fiind mică de înălțime are 1.40 și 21 de ani deci numai are cum să crească laughing
Daca ești mică de înălțime poți naște doar prin cezariană?
Normal nu se poate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dupa varsta pe care o ai e vorba de tine. Dar nu e treaba mea. Nasterea prin cezariana ține de alte motive. Unul din el este evitarea durerilor travaliului, pe care unele fete/femei, il evită. Nu are treaba cu inaltimea.

| melismari explică (pentru darrio2007):

Da avem aceeași vârstă diferența de câteva luni, dar ei îi este frică acum să nu nască prin cezariană, dacă era vorba de mine spuneam nu este o rușine să dai naștere unui copil sau să fii mic de înălțime e ceva normal și omenesc

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună am o prietena, recunoaste ca este vorba despre tine, medicul ginecolog ce ti a spus poti sau nu poti naste natural? Ca doar nu esti unica femeie din lume scundă sau mică de inaltime, poti naste natural ca e mai bine nastere naturala decat cezariana sa fi taiata pe burtă pana se vindeca operatia, vaginul de aia a fos creat de Dumnezeu sa aduca pe lume copiii.

| melismari explică (pentru CristiDinBucuresti):

Dacă era vorba de mine spuneam nu este rușine să dai naștere unui copil indiferent că este vorba de cezariană sau natural iar chestia cu înălțimea nu contează atâta timp cât tu ești sănătoasă/sănătos

| Nirvanaaa a răspuns:

Se fac niște măsurători pelvimetrice. Dacă nu se încadrează in ele trebuie sa nască prin cezariana. Nu are treaba înălțimea, ci dimensiunile pelvine in raport cu dimensiunile fătului.

| Iote a răspuns:

Cumnata ei e medic si a analizat riscurile?
Sunt milioane de femei de statura mica si care totusi nasc natural.
Cezariana se face daca viata fatului sau a mamei sunt in pericol. Inaltimea nu are nici o relevanta.

Răspuns utilizator avertizat
| Fabioluigi a răspuns:

Dude și mama mo născut prin cezariană pentru că e mică și are 1.60 apoi de 1.40 și poți crește prin operații la mușchi cred și prin exercițiile alea la barăcu sat întins da nu-s recomandate pentru o femeie gravidă sau una care o născut în mai puțin de 2-3 ani