| Ariana2400 a întrebat:

.Am o problema. Am fost constipata timp de 2 sapt si am folosit 2 pachete de supozitoare si ceaiuri si tot nu prea a mers. Am incercat niste pastile naturale cu senna si alte plante si cu astea a mers. In sfarsit credeam ca am scapat de constipatie dar acum o zi am vazut pe hartia egenica sange(f putin). Dupa ma deranja..simteam ca ma ustura si ma mananca.dar am ignorat. Dupa cateva ore am fost la baie, si dupa defecatie a inceput sa ma usture fff tare dar a durat doar 1-2 min. E posibil sa am hemoroizi? Sau fisuri anale? Mentionez ca sunt fata si nu vreau sa ma duc la doctor de rusine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

E normal sa te usture daca ai avut un scaun mai tare. Plus ca supozitoarele sunt f iritante local.
Te poti da cu crema de galbenele local, iar data viitoare cand te mai constipi pune o microclisma care contine miere. Va inmuia scaunul fara sa irite anusul, iar efectul ei e maxim in 20 de minute, timp in care trebuie sa stai pe burta si cu o perna sub fund pentru ca substanta sa intre mai adanc si sa inmoaie tot scaunul, nu doar la iesire. Iar pe termen lung, amesteca tarate cu miere si mananca in fiecare dimineata cate 2 lingurite pe stomacul gol. Te va regla. Si nu uita sa te hidratezi corespunzator.

| romeo78 a răspuns:

Ai 15-16 ani, normal că ai jenă la medic. Spui că ai luat și supozitoare. Usturimea, sângele e posibil să te fi iritat din cauza lor! Problema este că după o săptămână trebuia să mergi la doctor și să nu fi așteptat 2 săptămâni, cu tratament după ureche. Mergeți la un doctor internist și nimeni nu se uită la fund. Vi se va face colonoscopie, egografie, analize de laborator și vi se va pune un diagnostic. La fund, se va uita un chirurg, doar dacă se va dovedi la analize că este ceva de operat! Am făcut astfel de analize și se fac doar prin internare. Nu știu, cine v-a spus că vi se va analiza "f... ul", dar va informat greșit!
La doctor?!
Sănătate!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Ai hemoroizi si mîncărimile dupa ce faci treabă mare( caca) tot din cauza hemoroizilor le ai, după ce faci treabă mare te speli la fund cu apă caldă si sapun, si te dai cu cremă de hemoroizi pe care o gasesti la farmacie, nu ai fisuri anale ca atunci faceai mai mult cu sange, fisura sau fistula anala reprezintă ruperea intestinului gros ceea ce conduce automat la interventie chirurgicală de urgență operatie. Ce varsta ai? Numai minca de la fast food, maninca numai mincare gătită, ciorbe supe ceaiuri, lichide multe sa eviti constipatia sa iesi usor la wc, ca acum sigur ai dureri cand faci caca deoarece suferi de constipatie, cum ai stat tu 2 saptamini fara sa faci treabă mare? Te poti imbolnavii grav ca contine otrăvuri si toxine care trebuiesc eliminate zilnic din corp din intestin. Sanatate multă.

| Ariana2400 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Multimesc pentru raspuns. Sunt la dieta dar acum nu mai sunt constipata. Nu trebuia sa mi apara hemoroizii atunci(acum 1-2 sapt aprox), cand eram constipata? Acum fac normal, s ar putea sa fie de la pastile?(am mai luat zilele trecute ca sa fiu sigura).Si atunci nu aveam niciun fel de discomfort la defecatie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bea 2 litrii de apă pe zi apă plată in special fara acidulate cola pepsi etc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți să mergi la o doctoriță, sau să soliciți în mod expres să mai fie o soră medicală în cabinet când te consultă un medic.
Dacă nu ai avut scaun de mult timp, și acesta a fost la ieșire foarte tare sau a avut un diametru mai mare ca de obicei, s-ar fi putut să producă o mică leziune a rectului. Aceasta se repară de obicei de la sine. Să vezi ce se întâmplă la scaunul următor, iar dacă nu este bine, caută o doctoriță.

| Namaparissia a răspuns:

Lasa rusinea, sunt doctori specializati in domeniul asta care cu asta se ocupa.E o idee foarte proasta sa ceri sfaturi pe internet despre sanatate in loc sa ceri sfatul cuiva care chiar stie.O sa ai multe de pierdut cu rusinea asta.

| penus a răspuns:

Mananca fa bors, normal ca ti s-a rupt curu' daca mananci numai mizerii