| Beatric333 a întrebat:

Buna, am o problema care ma framanta de cativa ani, am 18 ani si am probleme in comunicare si socializare, nu ma pot adapta intr-un colectiv, mereu cand ies cu prietenii imi e teama ca nu am ce vorbi cu ei, nu gasesc subiecte, ma blochez si nu am idee despre ce sa vorbesc, nu e din cauza timiditatii nici lipsei increderii de sine. Imi e teama ca nu o sa pot sa ma descurc la locul de munca si in viata din cauza acestui lucru si nu o sa imi pot face prieteni din pur si simplu fapt ca nu stiu ce sa vorbesc cu persoanele din jurul meu, am incercat sa citesc carti de dezvoltare personala si au fost in zadar. Aceasta blocare nu a fost dintotdeauna, s-a format pe parcursul anilor dar nu-mi dau seama care a fost factorul care m-a influentat sa fiu asa. Ma uit la alte persoane care comunica fara nici o problema, iar mereu ma intreb cum fac asta, fiind cel mai mare complex al meu. Exista alte remedii in afara de a merge la psihoterapeut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CinevaAnonimă a răspuns:

Nu ai nevoie de un psihoterapeut. Eu cred ca ai nevoie sa petreci cat mai mult timp in spatiile unde se afla mai multi oameni si sa mai privesti filme. Daca ai impresia ca nimeni nu te asculta atunci cand vorbesti, mai bine cauta sa te intergrezi intr-un grup de prieteni super-sociabili care se asculta reciproc. Si nu ezita sa comunici, caci comunicarea este o dovada importanta a faptului ca avem o ratiune!

2 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Ai putea sa participi la diferite cursuri / evenimente pentru dezvoltare personala.
Sunt si oameni (un fel de psihologi) care se ocupa cu dezvoltarea personala. Ai putea sa te interesezi pe google.

Răspuns utilizator avertizat