| wolfves a întrebat:

Am o problema cu constipatia de 1-2 ani. Cred ca este vina mea : nu prea merg, nu fac sport, nu prea mananc fructe si nu beau multa apa.
Fac zilnic de obicei, dar nu mult si iese tare, sub forma unor bilute mai mici.
Ma deranjeaza cel mai tare cand imi vine ciclul pentru ca atunci ma doare burta din cauza asta vreo 2-3 zile. Nu cred ca ma doare din cauza ciclului pentru ca atunci cand incerc sa fac si pare ca voi reusi, ma duc la baie si stau mult, dar nu pot. Si de obicei daca incerc si nu pot, ma doare mai rau. E foarte rau daca nu sunt acasa in zilele alea (dar din fericire, mi s-a intamplat doar de cateva ori) pentru ca simt ca vreau sa merg la baie si sa fac, dar nu pot. Adica, de abia pot cand stau pe toaleta, ce sa mai zic cand sunt altundeva si nu pot sta pe toaleta aia (de exemplu la scoala). Ma mai doare si fundul intr-un fel (in interior cumva), nu doar burta, dar asta doar in timpul ciclului.
In rest, e destul de bine, dar cel mai tare ma deranjeaza in timpul ciclului (din fericire, nu in fiecare luna).
Niste sfaturi? La inceputul ciclului nu era asa, dar din nou, probabil ca e vina mea ca nu fac lucrurile mentionate la inceput. Si sincer, nu vreau sa bag pastile in mine (am facut asta o perioada si a fost mai binisor). Si mentionez ca nu iau nicio alta pastila, deci constipatia nu are cum sa fie de la asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Ti-ai dat bine seama de cauzele constipatiei.

De la ce sa-ti fie moale scaunul, daca nu prea mananci fructe si nu bei destula apa sau alte lichide?
In stomac si intestine, apa se absoarbe din amestecul de mancare si scaunul ramane tot mai uscat. Cu cat sta mai mult, cu atat se usuca si se intareste mai tare. Miscarea (umblatul pe jos etc.) ar ajuta la eliminarea mai usoara si mai rapida, deci in stare mai moale a scaunului, deci si durerile s-ar diminua.

Pentru durerile din timpul ciclului incearca sa iei tablete NOSPA. Am auzit ca ajuta mult. Este ieftin, se da fara reteta si este facut din extracte din plante, fara chimicale daunatoare.

1 răspuns:
| doctorandus a răspuns:

Incearca iaurt cu zahar sau iaurt cu tarate. Daca nu merge, mergi la medic.