| cazingo a întrebat:

Buna, am o problema cu mâncarea.
Am pus kg pe mine si vreau sa slăbesc. Mananc foarte mult, ma abțin cât ma abțin, o ora, doua, trei, dar tot apuc sa mananc. Mai ales seara...
Fac multă mișcare, chiar fac multă mișcare, dar la alimentație stau prost.
Nu am eu o problema, ca vara trecuta am reușit sa slăbesc 20 de kg, reușeam sa ma abțin, mancam sănătos.
Uneori, stau si ma gandesc dacă asta este din cauza depresiei, care a apărut pe parcursul carantinei.
Adevărul este ca dorm și mai puțin.
E ușor de zis "abține-te", "bea apa", la mine nu merge.
Am nevoie de câteva sfaturi crying(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns:

Ce mananci de obicei? De exemplu, ce mananci intr-o zi?

| cazingo explică (pentru laSoledad):

Depinde, intr-o zi pot manca si cartofi prajiti, sa beau mult suc, in alta zi sa nu prea mananc si seara sa mi se faca pofta de chipsuri si alte prostii.
In general, multe dulciuri, pizza, cola happy

Nu mânca mult şi nu te abţine, e simplu.
Mânânca des şi puţin, şi bineîneles reduci consumul de: zaharuri, acizi graşi saturati. Cât mai puţine făinoase, dulciuri, carne grasă.
Fii mai disciplinată în privinţa alimentaţiei pentru că îţi degradează sănătatea. Învaţă să te controlezi. De fapt asta consider că e problema ta, de asta nu poţi să dormi noaptea, mânânci la ore nepotrivite şi prea mult. Poate o foloseşti ca pe o metodă de eliberare. Încearcă să găseşti plăcerea în altceva mai puţin dăunător.

Mişcare...depinde de care mişcare faci. Degeaba alergi km întregi pe zi să zicem (deci efort aerob) dacă ai metabolismul dereglat şi ingerezi mai multe kcal decât consumi.

Consider că ai de lucrat la psihicul tău şi celelalte probleme se vor rezolva de la sine. Succes.

| StefanIntrebare a răspuns:

Iti zugerez sa incepi sa faci meditare tibetana pentru a iti curăța mintea. Eu am facut asta si am ajuns de la 90kg la 65kg in 6 luni.

| dnd979797 a răspuns:

Pai eu acum sunt în perioada de slăbire, sfaturile care ți le pot oferi încearcă sa faci asa încât sa dormi minim 8 9 ore deoarece și somnu are un oarecare efect în treaba asta cât despre abținut nu te retine mănâncă dar încearcă sa mănânci ceva ce e slab caloric pepene rosu. Fructe o salata orice numai sa eviți pizza și alte mâncăruri fast food iar alegeți o zi pe săptămână sau la doua săptămâni în câre sa faci cheat Day o sa vezi ca o sa tragi pana la ziua respectiva la mine funcționează sunt deja ajuns la - 8 kg în o luna