| Violeta_Od_2002 a întrebat:

Am o problema cu mirosul neplăcut al vaginului meu. Nu pot merge la un ginecolog, dar ma gândeam ca poate există nişte remedii făcu-te în casă pentru a face mirosul vaginul mai puţin neplăcut.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vocea a răspuns:

Zona ta genitală nu va fi niciodată lipsită de miros şi nici nu va împrăştia arome de trandafiri. Chiar şi aşa, lui îi place mirosul, mai ales dacă iei câteva măsuri ca să fie cât mai discret.
Fiecare femeie are propriul miros vaginal natural care poate să fie mai puternic sau mai discret în funcţie de perioada ciclului menstrual, vârstă, greutate şi moştenirea genetică.
Chiar dacă ai un miros puternic şi urât, provocat de o infecţie, fii sigură că nu îl va simţi nimeni din jur. Cu atât mai puţin ar putea cineva să simtă mirosul unui vagin sănătos. Desigur, singura excepţie este iubitul tău în cazul în care îţi oferă o partidă de sex cu limba.
Mirosul din zona genitală este rezultatul mai multor factori – secreţiile vaginale, urina şi transpiraţia. Iată ce ai de făcut pentru un miros discret, care îl va excita pe iubitul tău.
• Mănâncă mai multe crudităţi! Legumele, fructele, cerealele integrale sunt indicate în cazul tău. Trebuie să eviţi însă condimentele puternice, alcoolul, cafeaua, ceapa, usturoiul, lactatele, carnea roşie, care dau un miros puternic zonei genitale.
• Hidratează-te! Urina concentrată are un miros puternic, care se transmite intregii zone genitale. Ca să capeţi un miros mai discret, bea multă apă aşa încât urina să devină mai diluată. Vezi ce spune urina despre sănătatea ta!
• Foloseşte şerveţele pentru bebeluşi! Nu neapărat pe mucoasa vulvei pentru că pot fi iritante, ci pe pielea din jur. Zone inghinală conţine multe glande sudoripare, motiv pentru care transpiraţia este destul de abundentă. Şterge-o de câteva ori pe zi cu şerveţele umede pentru a fi sigură că ai un miros proaspăt seara, când te întâlneşti cu el.
• Nu în ultimul rând, igiena are un rol foarte important, iar aici este inclusă şi epilarea zonei inghinale.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca pastrezi o igiena acceptabila (spalat dimineata, seara si dupa fiecare scaun in zilele normale, la schimbarea fiecarui absorbant in timpul menstruatiei; chiloti de bumbac purtati maxim 12 ore, spalati la 90-95 de grade si calcati de fiecare data; pantaloni de pijama purtati maxim 3 nopti si spalati la 90-95 de grad si calcati de fiecare data; absorbante externe schimbate la maxim 6 ore sau absorbante interne schimbate la maxim 4 ore), trebuie sa te vada ginecologul, nu folosi nici un alt remediu. Daca ai o igiena mai putin buna urmeaza regulile de mai sus.

| Violleta2022 a răspuns:

Remedii sunt, dar mirosul neplacut apare in general de la boli cu transmitere sexuala, si cum nu stim cu ce esti infectata, nu putem recomanda nimic.

| dannyel86 a răspuns:

De ce fugi de ginecolog, daca el este singurul specialist care te poate ajuta?
Mirosul poate fi un simptom al unei probleme de sanatate, pe care ai fi recomandat sa nu o ignori.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu exista asa ceva.

Daca mirosul neplacut este cauzat de o infectie vaginala (ceea ce este cel mai probabil) singura solutie este sa mergi la ginecolog pentru a gasi tratamentul potrivit.