| anonim_4396 a întrebat:

Bună.Am o problemă cu o măsea.E cariată aproape pe jumatate într-o forma de cerc.Pana acum nu m-am ocupat de ea pentru că am fost iresponsabil și nu mi-am gasit timp.De 4-5 zile mă doare.La început mă durea la distanță de câteva ore.Dar cam atât doar o durere ca un ac care imi intra la nerv.Dar aseară de la 3 noapte m-am trezit și mă durea.De aseară nu s-a oprit. Durerea nu e așa de rea dar problema e că simt ceva in ureche și mă doare capul.Sunt amețit.Si mă doare când pun presiune pe ea(când mănânc). Gingia e putin mov acolo.Am luat dimineață un Algocalmin și după masă un Aulin.Dar tot mă doare(nu e insuportabil dar din nou capul și urechea.Ce e de facut ce medicamentele să iau? Probabil am infectie la rădăcina.Si trebuie tratată.Din păcate azi e sâmbătă și in Focșani nici un cabinet nu cred că e deschis.Si as vrea să merg la un doctor serios.Ce să fac că simt că mor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Vezi ce nașpa e să te apuce durerile fix in weekend?
Vezi că există și in Focșani urgențe stomatologice, care să te ajute cu un calmant.

https://www.ziaruldevrancea.ro/......csani.html

Încearcă si la medicul acesta:
https://www.infoharta.ro/......atologice/

Eu zic să nu mai iei Aulin...
Ia Algocalmin 1/2 si Aspirină 1/2, ambele odată.
Cele două, doar iti calmează durerile, nu tratează. Dacă s-a umflat, aveai nevoie de un antibiotic, dar acesta se elibereaza doar pe bază de retetă medicală.
Sănătate!

| GigelFentosu a răspuns (pentru floresdemayo):

Mulțumesc pentru ajutor.Sa știi că ironic mi-a trecut durerea după aulin.Mai sunt puțin amețit.Macar acum pot gândi lucid și nu mai sunt irascibilhappy. Să știi că o să iau Aspirină cu Algocalmin.La urgențe nu o să merg pentru că mă voi programa la un cabinet pentru luni.Dar da dacă simt că iar mor urgențe scrie pe mine.O zi bună și din nou mersi de ajutor!

| floresdemayo a răspuns (pentru GigelFentosu):

Aulin e un medicament dur/periculos, nu am zis că nu ar ajuta. Eu l-am evitat intotdeauna.
Eu la dureri foarte intense, luam două medicamente odată, o aspirină și un algocalmin. Dar, dacă tu ești copil, înjumătățește cantitatea. Durerea imi dispărea in 10 minute. Doar că revine după vreo câteva ore, de aceea zic că e mai bine să mergi la un dentist și să termini odată cu durerea.
Dacă nu mergi, durerea tot va ceda intr-un final, peste câteva luni, când nervul moare in interior. Dar până moare, ai de tras, ca un condamnat. happy

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

4-6 ore iți ia durerea cu "mâna"

https://comenzi.farmaciatei.ro/......va-p315397

| dinaprilie a răspuns:

Nube in focsani urgente stoma? Hmm..reteta de succes..aulin..inainte sa mergi la dentist sa iti faci o radiografie la zona afectata. Trei dinti..de murit nu o sa mori.da/i cu vodka.