| teemo666 a întrebat:

Am o problema cu scalpul. Fac mătreață și cojite și la 2 zile după spălarea părului incepe să mă mănânce in spate la ceafa, iar dacă mă scarpin mă ustura și să nu uit că îmi cade foarte mult parul mai ales după ce mă spal. Inițial am crezut că e de la șampon, dar le-am tot schimbat. Am nevoie de niste sfaturi, mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Mergi la farmacie și spuneți problema, ți se va da un șampon exact pentru problema ta. Trebuie sa iei un șampon tratament și abia apoi poți să te reîntorci la unul din comert, deși și.acesta ales cu atenție. Ți-aș recomanda șampoane vegane, sunt mai scumpi cele, in schimb sunt mult mai bune.

| Donsavas a răspuns:

Ia ti șampon cu ketoconazol2% se numeste seboderm.
O data la doua zile trebuie sa te speli cu el, o perioadă.

| alina2k18 a răspuns:

Dermatolog, sau spala-te cu Selsun Blue si vezi daca da rezultate. In mod normal este foarte eficient.
Ce ai tu e o afectiune dermatologica - dermatita seboreica.

| Alexandrionelu a răspuns:

Și eu am avut aceeași problemă, dar am scăpat cu "Vichy Dercos Anti-Dandruff DS"
Eu l-am luat de la o farmacie din Germania, la recomandarea farmacistei, a costat 18 euro, dar își merita banii.
Succes!