| Lola200228 a întrebat:

Am o problema. De 2 săptămâni am aflat ca am gastrită acuta in urma unei endoscopii.Tin regim și iau tratament cu ranitidina.
Problema este ca îmi e frica ca nu îmi va trece niciodată, plus ca vine Crăciunul și nu o sa am voie sa mănânc aproape nimic.Am arsuri la stomac și de-aia îmi e frica ca nu voi trece peste asta niciodată.
Cât tine o gastrită acuta? Cei care au trecut prin asta cum v-ati tratat? In cât timp? Ce ati făcut? Mai aveți probleme? Va rog am nevoie de ajutor.Dau funda. Apropo am 16 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Nu stiu cum sa ma exprim, dar eu as scoate din dictionar cuvantul "regim". Pentru ca alimentatia din timpul regimului (adica din timpul cand este omul bolnav) trebuie sa fie si inainte de a se imbolnavi. Oamenii trebuie sa manance sanatos mereu; in felul acesta vor scadea drastic sansele ca oamenii sa se mai imbolnaveasca, iar astazi spitalele ar fi fost pustii, iar medici cate unul pe ici-colo.
Deci daca tu ai fi mancat ce mananci acum in timpul regimului, tu astazi ai fi fost sanatoasa. Deci sa nu iti para rau ca vine craciunul si nu te poti bucura de cele mai apetisante bucate de pe masa. Pentru ca tot ce este apetisant este otrava si moarte pentru organism; este boala si suferinta.
Ar trebui ca sa ne lase gura apa dupa fructe si cereale, legume si verdeturi; nicidecum dupa carnuri, piftii, cozonaci si prajituri. Daca am sti cat de mult se lupta organismul cu aceste asa-zise "alimente" de pe urma! Se lupta sa le digere, si apoi se lupta sa le elimine cat mai repede, pentru ca nu-i place. Ne place noua, gustului; dar nici urma de sanatate in ele. Trebuie sa ne educam gustul si sa il multumim cu alimente simple, sanatoase. Sa nu-ti para rau de masa de craciun. Poate ca este amuzant, dar un castron de cereale cu lapte de soia la masa de craciun este cu mult mai sanatos decat toti carnatii si toate prajiturile zilei aceleia.

Inainte de incheiere vreau sa mentionez un aspect extrem de important de bolile stomacului. Acestea pot lua nastere si din lipsa igienei "fugitive". Nu de putine ori mancam cu mainile nespalate spunandu-ne ca "merge si asa". Dar nu merge. Cand mergem la cumparaturi, si chiar daca luam doar o paine, cand ajungem acasa trebuie sa ne spalam pe maini. Incepand cu manerele usilor, cu banii, cu manerele caruciorului de cumparaturi, cu barele din autobuz -toate acestea sunt pline de microbi si virusi, care odata ajunsi in organism se simt ca acasa. Daca mai mancam si dulciuri vom scadea sistemul de aparare al organimului impotriva acestor corpuri straine (zaharul distruge globulele albe din sange -acestea sunt "soldatii" organismului").
http://www.sfatulmedicului.ro/......itei_15094
Tu te poti reface, dar trebuie sa mananci sanatos -si acum, si dupa ce te vei face bine.

5 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Din păcate, da nu va trece niciodată. Doar, ameliorarea simptomelor.
Da, am probleme, am inclusiv, colon iritabil. Uau, Omez, Famotidină, Spasmomen. Problema este că aveți voie să mâncați, fără să faceți abuz. Dar, cel mai important este psihicul. Ori, din modul în care scrieți, ați intrat în panică, ceea ce nu este bine. Eu, am fost la mulți medici de interne, până am avut un rezultat. Trebuie să mergeți la un alt doctor, să primiți un nou diagnostic. Iar, dacă mergeți, nu vorbiți despre ce analize medicale ați mai făcut. Vă comportați, că și când ar fi prima vizită medicală.
Nu intrați în panică, există restricții alimentare, dar trebuie să nu faceți abuz de condimente, alimente picante, iuți!
Bucurați-vă de sărbători, nu este sfârșitul pământului.
Am 40 de ani și am aceste probleme digestive de când m-am născut! Dar, am învățat să nu fac abuz de iute, picant, mai puțină prăjeală, sucuri acidulate.
V-a speriat doctorul cu restricții!
Sănătate!

| Freya1 a răspuns:

Nu te panica, si eu am avut frica asta cand am avut gastrita.Eu am ajuns la urgente pe perfuzi din cauza ei si imi era frica sa nu mi se faca iar rau ca am crezut ca mor dar mi-a trecut.Nu o sa ramai cu ea pe vecie daca iti iei tratamentul si nu mananci un timp prosti sau exagerat o sa iti revi.
Mie atunci mi-a dat un tratament medicamentos pe care nu am cum sa ti-l spun pentru ca nu vreau sa te influentez, nu sunt medic sa ti-l recomand bine ar fi sa iei ce ti-a dat tie.Am fost panicata atunci pana m-am accidentat la un picior si pe urma m-am ocupat si panicat de el am si uitat de gastrita.
Adevarul este ca nu mai mananc grasimi spre exemplu sau cipsuri in exces pentru ca mancam la greu.Nu mai mananc chestii grele pentru mine ca avema nevoie si sa slabesc si sa ma mantin sanatoasa nu neaparat pentru gastrita.

| Lola200228 explică (pentru Freya1):

Multumesc. As da la toți funda dacă as putea.

| Teo29 a răspuns:

Ranitidina e un tratament care pot zice ca da dependenta, adica fara el te vei simti rau la stomac mai mereu.

Recomand sa lasi ranitidina la o parte, ia-ti de la plafar capsule Stomac sanatos, tine-te 6 saptamani de tratament, bea si ceai tot de la fares pentru stomac ( ceai gastric) si te vei trata - se iau cate 2 capsule de 3 ori pe zi cu jumatate de ora inainte de masa, pe stomacul gol mai exact ca sa isi faca efectul iar ceaiul il bei intre mese.

Ulterior, dupa acest tratament fa o cura si cu argila albastra ( de Raciu, tot la plafar gasesti, ai pe cutii si in prospect cum sa folosesti aceasta argila ) tot asa pentru o perioada mai lunga de timp si te vei trata definitiv.

Trebuie sa tii si regim, mai mereu, ca altfel poti face ulcer dar incearca cu tratamentul din plante si te vei simti grozav!

Mananca putin si mai des, bea apa suficienta si ai sa-ti revii happy

Multa sanatate, astept sa-mi scrii in privat daca te simti mai bine de la tratament doar sa ai rabdare si sa te tii de tratament.

| Andreea28onc a răspuns:

Venter-ul (Sucralfat) ajuta.