| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema.De azi dimineata ma doare in gat tare si am puroi pe amigdale si un punct pe omusor. Abia pot inghiti.Iau antibiotice si ibuprofen si strepsils.O sa imi treaca? Am facut seara febra..si am vomitat si pe dimineata nu am mai patit asa, doar am puroi pe amigdale si ma doare in gat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai linistit! Daca vrei sa scapi fa urmatoarele: ia ptrol lampant (un pahar) si o lingura-doua de sare. Mesteca bine si fa gargara cu el 3-4 seri la rand. Eu asa am scapat in copilarie si acum nu mai am probleme.

| Violleta2022 a răspuns:

Multa miere de albine amestecata cu zeama de lamaie, ajuta la vindecarea mai rapida a gatului si calmeaza durerile!

| untu a răspuns:

Ai fost la medicul de familie sa te consulte? Pana sa mergi la medicul de familie, sa bei o cana de ceai de tei cu lamaie si cu o lingurita de miere si il bei cand iei medicamentele! Trebuie sa stai pe pat si sa-ti faci transpiratie, te schimbi si sa-ti faci o baie calda, te speli bine si sa te schimbi si sa te bagi din nou in pat si nu coborai din pat pentru nimic pana nu te vei simti mai bine, bineinteles in afara de a merge la masa!

| anonim_4396 explică (pentru untu):

Maine merg la medicul de familie.Si azi ma doare..de ieri am luat antibiotice

| Divy a răspuns:

ACC, ceai, miere, usturoi, ardei iute sau hrean

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pot sa patesc ceva foarte grav?

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie operatie chirurgicala la gat, daca nu trece durerile cu antibiotice! Fratele meu a patit asta!

| InaLeaf a răspuns:

Trebuie sa te duci la doctor, care ar trebui sa iti faca un exudat faringian ca sa vada care este microbul si apoi iti va stabili tratamentul. Ce antibiotic iei?

| anonim_4396 explică (pentru InaLeaf):

Amoxicilina

| InaLeaf a răspuns (pentru anonim_4396):

Bun, o sa iti treaca. Antibioticul ar trebui sa il iei cel putin 5-7 zile, nu isi va face efectul peste noapte. Ibuprofenul ar trebui sa iti scada febra.
Dar nu sunt mare fan cu luatul antibioticelor fara sa te fi consultat cu un medic, motiv pentru care ar trebui sa vizitezi unul. Infectiile astea sunt destul de periculoase, daca nu sunt tratate corespunzator.
Multa sanatate.

| anonim_4396 explică (pentru InaLeaf):

Mersi.Asa a patit si sora mea si a fost cu ea la medicul de familie si i-a dat amoxicilina pentru gat..si in 4-5 zile nu a mai durut-o tare. Sper sa imi treaca si mie, nu vreau sa ajung sa ma opereze.mi-e teama

| InaLeaf a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu are de ce sa iti fie teama. Nu e asa rau, cum pare. De obicei se alege sa se faca o anestezie locala si una superficiala( care practic te face sa fii somnolent), probabil nu iti vei aminti mai nimic.
Pot sa iti spun sa ai grija si sa iei antibioticul chiar cu vreo 2 zile dupa ce puroiul a disparut. Poti lua de la farmacie si un probiotic ca sa nu ai evenimente neplacute.

| anonim_4396 explică (pentru InaLeaf):

Pot sa mor din ce am patit? Febra nu mai am ..nici dureri de cap s-au ameteli.Doar ma mai doare gatul si amigdalele sunt inrosite si cu puncte de puroi.dar nu total.

| InaLeaf a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu respecti tratamentul, daca nu iei antibiotic pana la capat poti sa suferi complicatii depinzand de ce microb ai contactat. Dar nu o sa mori, stai linistit. Insa daca ai o infectie cu streptococul beta hemolitic de grup A ai putea sa faci o analiza care se numeste ASLO(Antistreptolizina O) iar daca aceasta iese mare inseamna ca ai avut aceasta infectie si trebuie sa ai grija mare pentru ca tratata incomplet produce o boala numita RAA( reumatism articular acut) care afecteaza inima.
Pentru linistea ta ar trebui sa consulti un medic!