| GinaPetre148 a întrebat:

Am o problemă. De ceva timp am atacuri de panică. Simt că îmi bate inima într-un ritm ciudat şi îmi transpiră palmele + că simt că respir greu.
M-am şi trezit într-o noapte din acelaşi motiv. Mă puteţi ajuta cu ceva sfaturi?
Mulţumesc şi fundă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să te vadă cel puțin medicul de familie, apoi un psihiatru!
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Du-te la endocrinolog, problemele date de bolile tiroidei sunt asemanatoare cu ce descrii tu. Sanatate!

| MonsterEnergy a răspuns:

Eu as zice ca e tensiune, nu atac de panica.Dar hai, fie cum zici tu.

| bogdan324 a răspuns:

Poate esti foarte stresata,incearca sa scapi de gandurile care nu iti convin,stai in pat si uitate la tv sau stai pe pc, incearca sa nu mananci alimente care ingrasa foarte mult, si sper ca nu esti genul de om care bea numai cola/cafea sau ceva de genu', bea apa, si sa nu fumezi pentru ca asta agraveaza situatia

| SasNetRomania a răspuns:

Sa mergi la doctor cat mai repede ca risti sa nu te mai trezesti pe lumea asta happy
si nu mai manca cartofi prajiti, energizante / cola/ pepsi.winking
alea nu cred ca sunt atacuri de panica, mai degraba probleme cu inima, insa nu stiu, daca nu stiu nu pot sa iti dau un sfat exact, cel mai exact sfat iti dau doctorii dupa controale amanuntite.
Contact:
Skype/Mess: sas.samp
Email: sasn3t@gmail.com

| giony54 a răspuns:

Atacul de panica se trateaza cu produsul naturist Rhodiolin care se gaseste aici www.mypurnutrition.com/produse/.Se ia trei pastile pe zi.

| diaac a răspuns:

Ceea ce spui tu ar putea fi atacuri de panica sau ar putea fi altceva. De cele mai multe ori, in atacurile de panica simti anxietate, frica. Poti sa te temi ca mori sau ca innebunesti. Ai avut asemenea stari? Mentionezi numai simptome fizice si nu sunt lamurita de ce primul lucru la care te gandesti este un atac de panica. Ai suferit in trecut de asa ceva?

In orice caz, trebuie sa consulti un doctor. Fa-ti un control ca sa vezi daca nu cumva este o problema la inima, sistemul respirator sau altceva. Doctorul iti va putea pune un diagnostic si atunci vei sti sigur daca este atac de panica.

Intre timp, ai aici mai multe informatii despre atacurile de panica: http://www.sfatulmedicului.ro/......-panica_16
dar este foarte important sanu incerci sa iti pui singur diagnostic. Mergi la un specialist.

Multa sanatate!

| an0therkid a răspuns:

Te-ai speriat de ceva?
incearca sa asculti muzica la casti inainte sa dormi, si cauta un desene sau serial la care sa te uiti zilnic(vei mai pierde din ciudatul ritm al batailor inimii), si cand esti situatii de atacuri de panica aseazate jos si numara pana la 100(pana la 10 nu functioneaza-->am incercat eu) sau canta ceva (in gand ori cu voce tare)
sper sa reusesti