| MihaiPaleologu a întrebat:

Am o problema de sanatate ce a debutat sa zic brusc in urma unei mese copioase. Ca sa fiu mai succint, de cam 9 luni de zile in partea dreapta jos, adica unde e cecul, prima parte de colon, simt o acumulare de gaze, lichid, care persista chiar si in ciuda defecatiei. Se simte cum continutul intestinal se chinuie sa zic asa sa iasa. Am vazut urme de mancare nedigerata, adica pare ca mancarea sa nu fie digerata in totalitate. Am fost la 3 medici, am facut ecografie, endoscopie, test anti helicobacter pylori, analize ce au dat medicii. Colonoscopie urmeaza sa fac dupa ce ultimul tratament nu da roade, asa a zis doctorul. Am 23 ani. Repet am senzatie constanta de presiune in portiunea dreapta a colonului. Scaunul este cand e mai subtire, iese mai greu. Nu are sange, ce analize sa mai fac? Ceva pareri, orice, nu ma judecati daca nu am scris ceva gresit sau mai dezorganizat, sunt stresat de situatie! Am schimbat regimul, pe fibre dar nu mare rezultat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Caută și tu cu un doctor cu ani de experiență in spate, nu un începător. happy
Colonscopia trebuia făcută din capu' locului, fiindcă e procedeul prin care ți se oferă un rezultat concret, când e vorba de colon (intestinul gros). Nu amâna, ca să nu faci cumva complicații, ca de ex. ocluzie intestinală (intestine incurcate).
Bine că nu ai sânge in scaun, fiindca atunci te asteptai la ce-i mai rău... Fă-ți colonscopia și afli diagnosticul.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Eu te sfătuiesc sa folosești argila atât intern cat si in clisma.Eu mi-am vindecat ulcerul duodenal si e recomandată si in boli intestinale chiar si in cancer.Se găsește la magazinele naturiste.Eu macar ca mi s-a vindecat ulcerul tot mai fac tratament pentru prevenție.