| anonim_4396 a întrebat:

am o problema deja de 3 ani, nu o mai pot suporta. In fiecare zi transpir la subrat, mai ales cind nu sunt acasa. Nu e problema in spalat sau haine, adica ma spal si dimineata si seara, dar oricum transpir. Miros nu e deoarece folosesc antiperspirant, deodorant de 2-3 ori pe zi. Dar pentru a scapa de transpiratie nu ma ajuta nici un fel de antiperspirant. Va rog mult ajutati-ma, nu mai stiu ce sa fac, m-am saturat mereu sa imi fie jena sa ridic o mina ca sa nu se vada umezeala de pe haine. Si mereu stau incordata din cauza asta. Mersi mult. Funda...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| elenushcris15 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema. Intr-adevar, cand sunt stresata sau nervoasa, transpir mai mult, asa ca s-ar putea ca extraveralul sa fie de ajutor desi eu una nu le-as folosi. In schimb, in fiecare vara folosesc crema tratament contra transpiratiei de la Vichy. Este eficienta si macar o perioada ma scapa de probleme. Ar mai fi un preparat ce contine formol, l-am folosit in adolescenta cand nu numai ca transpiram intr-una, mai avea si un miros intepator. Multi ani dupa acel tratament nu am mai avut probleme si nici nu foloseam antiperspirante. Daca cunosti vreo farmacista mai in varsta, poate te poate ajuta si stie despre ce solutie este vorba. Daca nu, foloseste cu toata increderea crema tratament de la Vichy.

9 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu ai ce face si nu stiu daca vreun medic poate rezolva problema asta.Schimba zilnic hainele si aia e.Si eu am o prietena care la fel transpira si daca nu a mai mers ea la doctori si in americanu in Romania.Si unde mai pui ca e si asistenta medicala.Nu am intrebat-o dar mai zis soacrasa ca se schimba zilnic dehaine si eu am intrebat de ce.Si asa am aflat, Nu stiu daca credeam dar acum am citit lac tine si desi sint destule persoane care transpira asa. Daca flu ceva o sa revin, o sa o intreb ce si cum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Te sfătuiesc să consulţi un medic pentru analize.
Te pup!

| Radu_Bogdan_Ionut_1990 a răspuns:

Rezolvarea problemei tale se afla la dermatolog. E singurul raspuns pe care ti-l pot oferi, care sa te ajute.

| mirciu1234 a răspuns:

Pai sub brat puneti crema niveia sau de galbenele.Sau poate e o problema endocrina.Te sfatuiesc sa consulti un medic.P.S. nu mai folosi anti perspirante daca esti fata caci poti face cancer.[ma refer in exces].Sau daca ai peste 55 kg slabeste caci mi s-a intamplat si mie.

| Fabiana2R a răspuns:

E ori din cauza adolescentei, ori e posibil sa ai vreo afectiune la nivelul pielii ce secreta transpiratie. nu stiu sigur in ce consta, dar aveam o colega de liceu de care am ras multi ani, pentru ca ulterior sa aflam ca ea de fapt avea o problema de sanatate si nu era vina ei pentru ca transpira. iti recomand sa faci o vizita la un medic

| LION007 a răspuns:

Poate are legatura de starea de sprit. Gandeste mereu pozitiv si considera ca aceasta problema nu exista.

| eugfch a răspuns:

Sunt multe cazuri de transpiratie, cred ca ar trebui sa intrebi in farmacii si acolo iti vor sfatui mai multe preparate.E ceva normal la adolescenta.Succes.

| malyina a răspuns:

Si eu m-am "izbit"de problema asta si am mers la dermatolog. El mi-a recomandat sa folosesc un spray antiperspirant-tratament. Este de la Odaban. La mine a avut efect si acum nu mai sunt complexata ca am tricourile ude la axila. L-am luat de aici http://www.antitranspiratie.ro/.

| troublemakergirl a răspuns:

Probabil suferi de transpiratie toxica. Cauta pe google ca mie mi-e cam lene sa-ti trimit link.