| MHems a întrebat:

Am o problemă. În partea din stânga a maxilarului dedesubt sub os am o biluţă care se mişcă. Acum câteva luni era mai mică şi nu era observabilă. Acum s-a mai mărit, se şi mişcă. Ce este şi ce trebuie să fac? Să mă duc la doctor? Fundă pentru cel mai bun răspuns şi vărog un răspunsuri rapide.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Este un ganglion limfatic marit. Cel mai probabil indica ca ai o masea cariata, care are nevoie de atentia unui stomatolog.

| MHems explică (pentru gyzzard):

Ai dreptate. Acum câteva zile am avut o măsea umflată foarte tare şi următoare zi după ce s-a dezumflat s-a mărit ganglionul. Măseaua aceea care era umflată este cariată. Mulţumesc pentru sfaturi.

3 răspunsuri:
| bks9900 a răspuns:

Maxilar superior sau inferior? poate fi o adenita(ganglion inflamat), chist sau abces de cauza dentara. Consulta un medic de chirurgie maxilo faciala. Funda?

| denisa2003 a răspuns:

Du-te la medic