| gege12321v a întrebat:

Bună. Am o problema în ultimul timp in vorbire. De o perioada, cam 2 luni, am început sa ma bâlbâi foarte tare când vorbesc sau citesc ceva. Mi se încerca limba în gura de parca nu știu sa mai vorbesc. Nu știu ce sa fac și unde sa ma duc în legătură cu asta. Înainte nu aveam probleme de genul

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi URGENT la o consultatie neurologica (inclusiv RMN cranian! ), fiindca poate fi semn de Stroke!
Daca neurologic nu ai nimic, atunci mergi la un logoped, pentru antrenare cu exercitii de vorbire.

| dullcat a răspuns:

Buna.Mergi la medic sa vezi ce se intampla, nu e normal sa incepi sa te balbai dintr-o data. Poate fi un semn al unei afectiuni la creier, plus altele mai aiurea.

Poti urmari si cateva videoclipuri de aici, prinde bine:
https://www.youtube.com/results?search_query=scapa+de+balbaiala

| Caro34 a răspuns:

Bună! Dormi suficient? Te hrănești suficient? Ai depus efort intelectual mare în ultimul timp? Nu ne-ai zis cum a apărut totul! Numai bine!

| sammie a răspuns:

Cel mai probabil ai prea multe emoții sau ai trăit traume etc.

| AmandinaDragan a răspuns:

La logoped.