| oana5544e5 a întrebat:

Am o problema legata de zona intima. Mi-a venit menstruatia pe 7 decembrie si s-a terminat pe 11. Dupa ce s-a terminat, pe 13, 14 a mai curs ceva maroniu dar foarte putin. Apoi, duminică seara m-a luat o durere de burta puternica ca la menstruatie si cand am mers la baie am vazut ca sangeram. Nu era mult, avea o culoare rozalie spre rosu, nu avea miros. Apoi, luni a curs putin de culoare maro. Acum sunt in perioada fertila (inca nu am ajuns la ziua cu ovulatia) iar secretia vaginala are cate un firisor rosu in ea. Firisor rosu a aparut si luna trecuta si acum 2 luni tot in perioada fertila. Mentionez ca am avut si cateva mancarimi in zona intima. Luni simteam usturime la urinat si un pic de mancarime. Acum m-am spalat cu bicarbonat si ma simt mai bine. Mai am unele momente, mai rar, cand amestec...nu stiu daca ar putea avea legătură cu asta...Mentionez ca am un ciclu regulat de obicei, 26- 28 de zile. Are cineva idee ce ar putea fi? A mai trecut cineva prin asta. Dupa sărbători voi merge la medic ca acum sunt putine sanse sa gasesc pe cineva liber.
Va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil ai o boala cu transmitere sexuala, de aici si prezenta sangerari intre menstre si a mancarimii, usturimii la urinat samd.
Din pacate nu stim ce ai putea avea, oricare din cele 20 de boli le poti avea, sau chiar 2 ori 3 combinate.
Te sfatuiesc sa mergi de urgenta la un control ginecologic si sa faci tratamentul corect.
Poti face un test citologic, la orice cabinet medical privat, care are si citologie, ca sa salvezi timp si sa mergi cu rezultatul analizelor in mana, la medic.
Spalarea vaginala este interzisa, inainte de analiza citologica, sau cand mergi la ginecolog. Doar la exterior si pe corp, sa faci dus.
Sexul este interzis pe toata perioada tratamentului.
Tratamentul trebuie facut concomitent cu partnerul de sex, pentru a se evita recontaminarea.
Iar pe viitor, doar sex protejat cu prezervativul!