| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Am o problema mare. Am aproape 14 ani.
Azi m-am trezit cu senzatia ca am ceva in ochi, se simte zici ca am o geana sau nisip in partea de sus a ochiului, sub pleoapa. Nu stiu ce sa mai fac.
Mi-am pus niste picaturi de dimineata dar nu m-au ajutat. Apoi am mers la scoala, am stat acolo timp de 5 ore cu aceeasi senzatie incontinuu, ca am ceva in ochi (precizez ca am si pleoapa de sus foarte rosie in interior, am vazut atunci cand m-am uitat sa vad daca am vreo geana acolo, dar nu am nici o geana).
De vreo jumatate de an in fiecare luna sau de doua ori pe luna ma trezesc asa. Cateodata si peste noapte ma apuca, ma trezesc pentru ca ma ustura rau ochiul.
Azi a fost prima oara cand a tinut toata ziua si nu au functionat picaturile.
Dupa ce am venit acasa, a inceput dupa vreo ora sa ma usture rau de tot ochiul si sa simt o presiune pe el si pe frunte in acelasi timp. Mi-am am pus alte picaturi, diferite, dar acum ma ustura si mai rau si mi s-a inrosit tot ochiul foarte rau si interiorul pleoapei. Am senzatia puternica ca am ceva in ochi in acelasi loc unde simteam si de dimineata. De fiecare data cand clipesc am senzatia asta si nu mai suport.
Cu ochii inchisi nu pot sa stau pentru ca ma ustura ochii de la picaturile alea de cacao, dupa ce le-am pus parca s-a inrautatit tot, cu ei deschisi nu pot sta pentru ca la fel simt o usturime si am senzatia ca am nisip in pleoapa de sus.
Efectiv nu am ce face imi vine sa ma arunc pe geam ca sa scap odata! Sunt prinsa in situatia asta, trebuie sa stau si sa indur.
Am incercat sa dorm dar nu pot, asa cum am zis mai sus.
E de abia 9 seara si mai am cam 3 ore pana ma culc.
Nu stiu ce sa fac.
Tata a zis sa mergem la spital acum sa vedem ce am in ochi si sa imi puna o picatura ca sa ma calmeze, poate doctorul stie ce picatura o sa ma scape de senzatia asta nasoala.
Imi vine sa plang intruna, nu mai pot, am nervi de cand am venit acasa si imi vine sa imi bag piciorul in ochiul asta.
Am citit pe net ca poate sa fie sindromul de uscaciune al ochiului si am fix aceleasi simptome care sunt acolo:

-senzatia de corp strain: geana sau nisip in ochi

- senzatia de presiune cu dureri de cap

- senzatia de arsura

- sensibilitate la lumina

- senzatie de uscaciune

- dificultate in a deschide ochii: gene grele, refractare la miscare

- vedere neclara, ca un val pe ochi

- incapacitatea de a plange

- roseata, in special de-a lungul marginilor pleoapelor

- secretii: fire lipicioase si pruriginoase

Le am pe toate in afara de aia cu secretiile, vederea neclara, senzatia de arsura si dificultate in deschiderea ochiului.
Am si chestia aia cu incapacitatea de a plange. Adica efectiv in seara asta cand am inceput sa plang pentru ca ma ustura ochiul imi curgeau lacrimi din ochiul stang dar din dreptul nu (cel care ma doare si ma ustura).
Si de dimineata era soare dar nu ma puteam uita nici macar afara pe geam la lumina naturala a soarelui pentru ca ma dureau ochii.
Si nu va ganditi ca m-am uitat fix la soare, ca stiu si eu ca te dor ochii oricum asa.
Ce pot face?
Si credeti ca am vreo afectiune la ochi daca se intampla asta de vreo jumatate de an?
Azi insa e prima oara cand m-a durut asa si am simtit asemenea discomfort la ochi.
Dau funda celui care ma ajuta si imi da cel mai detaliat raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| WhiteLife a răspuns:

Bună! Cel mai bine e sa mergi la urgente, îți vor picura o soluție de anestezie in ochi și te vor pune la niste aparate, așa vor vedea daca ai un corp străin în ochi, un anumit sindrom, sau altceva, apoi vei primi tratamentul/picaturile de care ai nevoie. Cum s-au mai zis, nu poți lua pur și simplu ceva pentru că crezi că te va ajuta, și nici nu poți amâna mersul la doctor pentru că crezi că îți va prescrie ceea ce ai luat tu și oricum nu a făcut nimic. Cel mai bine e sa te vadă un doctor, îți va putea pune un diagnostic corect. Daca te freci la ochi și iei ce crezi ca e bine, doar vei agrava situatia și tot la doctor vei ajunge, doar ca va fi mai grav. happy

3 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Uite o soluție: DU-TE LA OFTALMOLOG!
El o să-ți facă teste, o sa se uite în ochii tai și o să-ți dea picături/creme care să-ți rezolve situația. Cred și eu ca ai diverse simptome fiindcă îți pii picături după cum crezi tu ca e bine.

| 0oanonimo0 a răspuns (pentru Catrice):

Nu cred eu ca e bine, doctorii recomanda picaturile alea daca simti presiune pe ochi. Toata lumea stie de ele...
Nu iau pastile dupa capul meu ca nu am 6 ani...

| Catrice a răspuns (pentru 0oanonimo0):

Picăturile pentru ochi au diferite întrebuințări pentru ca au substanțe active diferite. Fiecare este pentru un diagnostic, ca și tabletele (ma refer la pastile/pilule). Una e sa iei picăturile pe care ți le recomanda medicul pentru conjunctivita atunci când ai avut când tu ai tensiunea oculara crescuta (e doar un exemplu care mi-a venit pe moment)
Multi adulți se tratează după capul lor, asta nu tine de vârstă, ci de mentalitate.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Eu mă trezesc așa când sunt foarte obosită, dacă mă culc înapoi 2-3 ore, când mă trezesc din nou nu mai am nimic. Ai încercat să dormi?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

A, da, și bei apă?