| CinevaAnonimă a întrebat:

Am o problema! Pur si simplu mi-e foarte greu sa adorm noaptea. Mereu ma gandesc la ceva sau imi fac griji si nu pot sa adorm, iar ziua sunt foarte somnoroasa. Ma puteti ajuta cu un sfat in privinta somnului de noapte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fa o baie fierbinte, asculta muzica de relaxare, metideaza pe muzica aia te va ajuta, plimbate ziua nu sta

| Violleta2022 a răspuns:

Sunt cateva reguli de care trebuie sa tii seama ca sa ai un somn bun:
- bea 1 singura cafea pe zi, doar dimineata
- nu manca dupa ora 6 seara si in nici un caz mancare multa, sau grea.
- nu te uita la TV, nu folosii Computerul ori telefonul, cu 1 ora inainte de culcare.

Este indicat sa:
- faci un dus sau o baie cu jumatate de ora inainte de culcare, pentru ca relaxeaza trupul si mintea
- sa bei un ceai de tei, sau o cana de lapte caldut
- sa citesti macar 2-3 pagini inainte de culcare
Daca tii cont de regulile de mai sus, vei adormii mai repede, vei dormii mai mult, iar somnul va fi mai odihnitor.

| sabin89 a răspuns (pentru Violleta2022):

Gretta, nu zic cu rautate; dar cred ca te-ai bucura sa iti atraga cineva atentia ca pe viitor sa nu mai repeti aceleasi greseli. Am vrut sa iti zic asta mai demult, dar am neglijat. Tu pui de multe ori doi de "i" acolo unde trebuie numai unul. Uite, numai in postarea asta greseala apare de trei ori: "nu folosii", "vei adormii" si "vei dormii". In toate cazurile astea trebuie un singur i. Sper sa nu te superi, ci s-o iei in sensul bun.
@ Nica - Singurul sfat pe care ti-l pot da e sa nu apelezi la somnifere. happy Si cred ca sfaturile date de Gretta sunt bune. Succes!

| Violleta2022 a răspuns (pentru sabin89):

Sabin89, te inteleg, dar din pacate, nu-i vina mea daca autocorectorul acestui forum le pune automat.

| Superior a răspuns (pentru Violleta2022):

La mine cateva reguli trebuiesc facute opus sa functioneze happy Daca fac baie, nu mai adorm, mananc la 10:00, cand ma culc ma uit minim 30 min pe telefon si adorm happy

| T0T a răspuns:

Eliberează-ți mintea.

| Superior a răspuns:

Cand te culci,te eliberezi de orice grija,te gandesti la ceva pozitiv,ceva,iti imaginezi ceva care sa te faca sa te duca de la gandul de grija. Si eu sunt presat de scoala si chestii de genu',insa cand inchid ochii,uit complet de orice,imi distrag mintea,ma gandesc la diferite lucruri si creierul meu adoarme instant.
Ideea e ca,problemele astea se rezolva. Din ce am vazut esti o fata de treaba,care invata, totul ok, ar trebui sa o lasi mai moale o vreme (recent ai zis ca nu te poti concentra de la problemele cu scoala si la liturghie). Ok, cred ca Dumnezeu nu vrea sa te obosesti atat, te vei ocupa de partea spirituala cand ai timp, Trebuie sa te organizezi.

| Ofatacuvise a răspuns:

Crede-ma si eu sunt la fel. Dar incearca sa nu dormi o noapte si iti garantez ca a doua seara pici lemn crede-ma. Fa-ti un ceai inainte sa te pui la somn si ai grija sa fie caldurica, o sa adormi ca in puf, seara faina si sper ca ti-am fost de ajutor