| ѕмιℓєє a întrebat:

Bună,

Am o problemă, săptămâna viitoare merg să îmi plombeze o măsea, dar până atunci ce să fac ca să nu mai mă doară când mănânc şi să nu mă mai doară când îmi intră mâncare la ea, fiindcă mă doare vreo 15-20 de minute extrem de tare, iar pe urmă scade treptat, mai ales dacă pun puţină pastă de dinţi sau ceva mentolat unde e caria.

Deci ce să fac ca să nu mai îmi intre mâncare la măsea, ce să nu mai mănânc până îmi pune plombă, şi cum opresc durerea mai repede când mă apucă? Fără pastile, vă rog, fiindcă îşi fac efectul în 10 minute, cam aşa şi până atunci mă sfârşesc de durere crying crying crying crying crying crying crying crying crying

FUNDIŢĂ!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Park1Suin a răspuns:

Pana te duci la medic, nu mai mesteca in partea in care te doare.Da va fi un pic mai greu, dar cel putin nu vei suferi atat de tare. Fundita?

| Mareacluj a răspuns:

Pana mergi la medic, evita sa mai mananci in partea respectiva. Daca totusi ti-a intrat ceva, scoate f.rapid cu o scobitoare, fara sa o invarti prea mult acolo si da cu spray Lydocain (se gaseste in orice farmacie, nu e scump) si in cateva secunde nu vei mai simti nimic.

| mariuster a răspuns:

Ia o pastila ( algocalmin, panadol etc.) si pana isi face efectul ai putea apasa in zona respectiva cu mana sau sa strangi intre dinti un prosop sau o bucata de material textil. ( stiu ca suna ciudat, dar cand apesi in acel loc destul de tare nu vei simti durerea, acelasi lucru il poti face muscand din bucata de material )