| Ciprianccdlcjmrx a întrebat:

Bună! Am o problema zic eu, ma automutilez de mult timp, ideea e ca iau multe medicamente de psihiatrie, mi-am injectat multe alte chestii în vene cu injecția, toate aceste chestii le gândesc conștient nu inconștient și cumva îmi este frica de mine, ca ajung sa calculez dozele sa fac calcule chimie între medicamente care is mai periculoase și multe altele.

Ca și diagnostice am

Diabaet zahart
Tulburare de personalitate borderline histrionica
HTA gradul 3
Depresie severa
Anxietate generalizata
Epilepsie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Si noi, ce putem face pentru tine?

| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as sugera daca te apuca iar mutilarea, sa suni la ambulanta si sa primesti ajutorul medical necesar.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cam multe diagnostice.
Dar eu îți pun unul pozitiv.
Spui așa.
Mie îmi este frică de mine.
Deci este un eu care se dedublează. Minunat.
Un eu numit Ciprian 1 îi este frică de un eu numit Ciprian 2.
Acest Eu Ciprian 2 are un comportament distructiv, bagă în el doze periculoase.
Ce poate face Ciprian 1. Să îi spună stop lui Ciprian 2 și să nu îl mai lase să se comporte așa.
Sunt sigur că Ciprian 1 poate face asta, căci acesta, Ciprian 1 are discernământ, vede că comportamentul lui Ciprian 2 este periculos, și are sentimentul de frică. C 2 nu are frică și acționează iresponsabil.
Ce poate face C1 imediat? Să spună stop, stai și să înterzică lui C1 să acționeze.
Cât de repede se poate rezolva asta? Instantaneu.
lipsește un singur ingredient.
C 1 se auto întrebe.
Ce vreau eu. C1. Vreau să trăiesc. Din acel moment, treaba e rezolvată.
Să-mi spui mie Cuțu, dacă nu-i așa.

| doctorandus a răspuns:

Asta e. Cand simti ca nu mai poti, cere internarea la psihiatrie.

| Celcestietot a răspuns:

Salut! Citeste din Biblie, mananca sanatos, socializeaza daca se poate si iti recomand sa te duci la un psiholog happy.

| Furnicuta000 a răspuns:

Asa de tanar si ai toate bolile astea? Imi pare rau, dar ai incercat sa faci niste sedinte de psihoterapie? Un psihoterapeut bun te poate ajuta sa vezi viata cu alti ochi, sa-ti gasesti o motivatie, sa faci fata mai usor acestor boli etc

| dinaprilie a răspuns:

Din proprie exp ar trebui sa te "PISI" pe ce etichetw ti/au pus macelarii de suflete, dumnezeii celor 150 de galbeni sau vrajitoarele care prescriu noua chimie mondiala. Join the dark side and kick some balls..pe de alta parte daca *** ala de epilepsie pe care il ai si lenesul de pancreas care iti face viata un calvar sunt dusmanosi cu tine poate ar trebui sa te razbuni cumva.dar nu pe tine ci pe ei. Sau. orice te face pe tine fericit dar nu ma rani pe mine.

| Mirel4412 a răspuns:

Salut, cred ca treci prin niste momente grele. Daca vrei sa vorbesti cu cineva care a trecut prin anxietate, da mi mesaj in privat.

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Bună, Ciprian! happy Nu e în regulă să te automutilezi. Ești tu în pericol. sad Ce ți-ai injectat? Îmi pare rău că ai suferit sad și că viața ta nu a fost tocmai ce ți-ai dorit, sad dar am acumulat această serie de informații psihologice, cu care încerc să-i ajut pe cei care suferă. happy După ce citești, răspunsul îl găsești în inima ta și sper că începând de azi, prin puterea prezentului să fii fericit și să nu mai trăiești în trecut! Ai dreptul să fii fericit, nu uita!winking E o datorie la care ne cheamă viața. big grin Funda? big grin

| nuspuncinesunt2 a răspuns:

Raspuns: *Pentru Jassmina, nu pentru tine*
Ce poti face? Sa te duci naibii cat mai departe de scoietate! Dai DOAR raspunsuri înjositoare si IN SICTIR! Nu ai ajutat MACAR O DATA in viata ta un om cu ceva! Ai raspuns doar de-aiurea, înjosind oamenii! TOATA comunitatea TPU s-a saturat de tine! TOATA!

| PsihologDanielBotezan a răspuns (pentru nuspuncinesunt2):

Adevărat! E o rușine pentru societate. sad

| dinaprilie a răspuns (pentru PsihologDanielBotezan):

Si tu brutus? Tocmai tu care ne explici sensul vietii asa de frumos sa tradezi natia? Tu sa lovesti intr/o alta fiinta vie? De ce? Cu ce a gresit fata asta?

| PsihologDanielBotezan a răspuns (pentru dinaprilie):

Cu deficit mare de respect și nesimțire.winking Nu pot accepta așa ceva! Salut! big grin

| dinaprilie a răspuns (pentru PsihologDanielBotezan):

Superman

| Furnicuta000 a răspuns (pentru nuspuncinesunt2):

Si tie ti-a dat ignore? Cred ca are pe toata lumea la ignore laughing

| nuspuncinesunt2 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Doamneeee, da, ma are. Are toata comunitatea laughing
Ma jur, daca ar fi in oras cu mine, primul lucru pe care l-as face cand as vedea-o pe strada ar fi sa o dau cu capul de pereti sau sa-i dau cu o caramida in cap.

| nuspuncinesunt2 a răspuns:

Sincera sa fiu, eu sunt minora si am anxietate si depresie. Am incercat in scurta mea viata de pana acum de muuulte ori sa ma sinucid, dar n-a mers. Stii cum incep sa scap? Dupa toti oamenii pe care i-am pierdut, mi-am facut un prieten ( gen opus mie, baiat) care m-a ajutat sa trec peste multe clipe grele din viata.Tu fiind diagnosticat cu atatea, imi pot da seama ca ai mers deja la psiholog, care uneori nici dupa ani buni nu te ajuta cu nimic. Inteleg, poate ai acum o perioadă grea, sau poate o ai de toata viata si te-ai săturat si tu de tot rahatul asta ordinar (numit viata) si incerci, dupa cum ai mai spus, sa iti faci rau, sa te faci neom.Te inteleg perfect, cu toate ca nu crezi chiar deloc. Dar gandeste-te : Daca te automutilezi, sj te faci neom pe viata, ce rezolvi? Nimic altceva in afara sa suferi mai mult, atat psihic cat si fizic.

Pe langa prietenul ala nou de care ti-am mai zis, am inceput sa ma despart de mediul on-line... Adica nu e mare difenta, înainte stateam 24/7 acum doar 23/7 laughing
In timpul liber, cu toate ca nu prea il am, imi ocup timpul altfel ..Cant la chitara, desenez, cant, vizionez filme etc.
Ei bine, asa scap ziua mai usor, ca noaptea in schimb, nu dorm mai deloc si tot e fac e sa ☆overthinking*
Acum nu stiu, din cate vad nu prea am fost de ajutor, dar poate reusesti si tu cumva sa itu mai ocupi si altfel timpul, sa te gandesti mai putin la trecut si sa te bazezi mai mult pe prezent si viitor si sa inlaturi toate persoanele toxice, serpii, din viata ta, chiar daca probabil tii la ei.
Nu lasa pe nimeni sa te manipuleze, nu baga hate-ul in seama.
Dap, nu cred ca ti-am fost de ajutor căci cu psihologia o am doar cand stiu un om ca pe o carte... Acum am vorbit cam fara rost... dar sper totusi sa te fi ajutat cu ceva.