| Lorennn a întrebat:

Buna, am o stare foarte nasoala de ceva vreme, fara pofta de mancare si ma simt obosita, nu prea mai dorm bine. Nu mananc mai nimic toata ziua pentru ca nu mi-e foame, cateodata doar odata pe zi...nu stiu cum as putea sa imi imbunatatesc stilul de viata si sa nu mai fiu atat de depresiva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Yiing a răspuns:

Incearca sa iti gasesti ceva de facut zilnic. corpul uman este foarte ciudat si defera de la un individ la altul. dar in general oamenii nu sunt facuti sa stea degeaba. daca nu ai activitate, nu o sa mai functionezi asa cum trebuie, am trecut si eu prin chestii de genul cand in primii 2 ani de facultate. nu aveam somn, nu aveam stare, nu stiam cu ce sa imi mai ocup timpul. eram dat peste cap. uitam sa si beau apa. dupa m-am apucat de campanii promotionale, din acel punct am inceput sa am din nou activitate, sa vorbesc cu oameni noi, sa imi fac mai multi prieteni in Bucuresti ( sunt din Bacau). Cauta ceva sa te scoata pe afara, eu incepusem sa ies cu rolele in fiecare seara in parc. O sa para imposibil la inceput, dar cauta sa faci o schimbare. Corpul tau este facut sa fie activ, daca nu esti activa o sa creada ca esti bolnava idk. Totul depinde de tine.
Nu ai ce pierde daca schimbi ceva. Sa nu iti fie frica sa incepi ceva nou, totul se invata usor usor. Cauta-ti un scop, lucreaza pentru el si o sa iti revii usor usor. Doar fii activa.
Viata e ciudata.
Sper ca te am ajutat.

9 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Antidepresivul potrivit te poate scoate din starea asta, consulta un psihiatru.Si daca vrei alta alternativa, un psiholog.Desi ambele combinate dau cele mai bune rezultate! Si citeste ceva placut sau carti de psihologie! Succes!

| AvalohAlyn a răspuns:

Si daca spui ca te simti obosita poti incerca ceva multivitamine pentru ati da energie de genul Supradyn, Vitamax, Centrum, Alive!

| Sn4k3 a răspuns:

Pai ai depresie/anxietate din cauza unor probleme. Vezi care sunt si rezolva-le, ca de la sine nu trece.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gaseste-ti un iubit.

| Yiing a răspuns:

Ai facut vreo schimbare de viata? cati ani ai? te ai mutat de la un stil de viata mai activ la unul mai lejer? prea putine detalii.

| Lorennn explică (pentru Yiing):

Am 20 ani... 55kg sunt la facultate si cateodata am o stare de nu imi vine sa fac nimic toata ziua, sa nu mananc etc. Pur si simplu sa stau, nu dorm bine, nu am un somn de calitate si sunt depresiva pentru ca nu comunic

| Yiing a răspuns (pentru Lorennn):

Incearca sa iti gasesti ceva de facut zilnic. corpul uman este foarte ciudat si defera de la un individ la altul. dar in general oamenii nu sunt facuti sa stea degeaba. daca nu ai activitate, nu o sa mai functionezi asa cum trebuie, am trecut si eu prin chestii de genul cand in primii 2 ani de facultate. nu aveam somn, nu aveam stare, nu stiam cu ce sa imi mai ocup timpul. eram dat peste cap. uitam sa si beau apa. dupa m-am apucat de campanii promotionale, din acel punct am inceput sa am din nou activitate, sa vorbesc cu oameni noi, sa imi fac mai multi prieteni in Bucuresti ( sunt din Bacau). Cauta ceva sa te scoata pe afara, eu incepusem sa ies cu rolele in fiecare seara in parc. O sa para imposibil la inceput, dar cauta sa faci o schimbare. Corpul tau este facut sa fie activ, daca nu esti activa o sa creada ca esti bolnava idk. Totul depinde de tine.
Nu ai ce pierde daca schimbi ceva. Sa nu iti fie frica sa incepi ceva nou, totul se invata usor usor. Cauta-ti un scop, lucreaza pentru el si o sa iti revii usor usor. Doar fii activa.
Viata e ciudata.
Sper ca te am ajutat.

| saxofonistu87 a răspuns:

Stiu ce inseamnă.Eu am fost in aceeasi situatie ca si tine si am facut tot felul de analize si consultatii medicale crezand ca este o problema de sanatate, insa dupa rezultate s-a dovedit a fi o problema de natura psihica.La mine a contribuit aceasta stare si despartirea de fata cu, care am fost 12 ani in relatie.Am urmat la un Psiholog 12 sedinte de 2 ori pe saptamana si acum am scapat de toate aceste probleme.Si pot sa zic ca sunt mult mai bine.Numai daca te stii cu un istoric medical incarcat, care poate contribui la aceasta stare a ta.Dar in principiu descrierea starilor tare tine de depresie si necesita un consult de specialitate (Psiholog).

Mult succes si insanatosire grabnica

| Lorennn explică (pentru saxofonistu87):

Mersi. Da, nu am nimic din punct de vedere medical, adica nu m-a doare nimic am pur si simplu o stare de tot ra*atul fara nici-un chef de viata. Am fost si eu intr-o relatie insa acum nu imi mai pasa si nu stiu daca cauza ar fi ca sunt singura si nu am pe nimeni care sa ma inteleaga

| saxofonistu87 a răspuns (pentru Lorennn):

Scrie-mi te rog la email wizzvrei87@yahoo.ro daca vrei si vorbim acolo mai multe..Cu Sfaturi te pot ajuta oricand referitor la problema ta..Nu sunt de specialitate, insa cred ca un sfat il pot da din experienta mea.

Cu stima