| Miriam04 a întrebat:

Buna!
Am o urgenta. mâine plec la mare si am niste urme de la bubite pe picioare destul de inestetice.m-am tot scarpinat si arata foarte rau. Chestia e că ma dau cu Cicatridin de 3 zile si aproape nimic, niciun rezultat, am urme si arata ca niste zgarieturi. Sfaturi ceva? Ce sa pun sa treaca cat mai repede? In cateva ore sau peste noapte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Madalina_Georgiana_1998 a răspuns:

Daca sunt bubite poti sa dai cu mixtura si nici nu te mai mananca si iti trec si peste noapte pentru ca nu te mai scarpini. Dar totusi ce are daca te duci asa la mare, e normal sa ai muscaturi de tantari si vanatai pe picioare nu e nimic grav...

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cicatridin incepe sa isi faca efectul dupa 10-12 zile de administrare, nu peste noapte sau in 3 zile. Incearca fenistil gel si comprese reci, poate in 3-4 zile se vor ameliora suficient. In cateva ore, pielea nu se poate vindeca

| Adry05 a răspuns:

La cate defecte are toata lumea pe plaja fix la bubitele tale os a se uite toti, sa nu mai zic ca lumea se duce la plaja sa se bronzeze/inoate etc. sa nu sa stea sa te judece pe tine plus ca nici nu te cunosc, de ce le-ar pasa ca ai tu bube pe picioare. Va faceti probleme si drame din nimicuri

| Miriam04 explică (pentru Adry05):

Intrebarea era simpla: ce sa pun sa imi treaca cat mai repede...nu am intrebat oare ma vor vedea ceilalti si ce o sa fac in privinta asta...
Nu ai nicio idee legat de intrebare, nu mai raspunde!

| DanielPH a răspuns:

Crezi ca daca ai niste bubite pe picioare o sa te afecteze cu ceva? Este doar in mintea ta ca arata nu stiu cum sau ca lumea zice nu stiu ce, iti garantez ca nimanui de acolo nu o sa-i pese ca ai bubite, iar de i-ai zice cuiva de ele, ti-ar zice sa le lasi sa treaca, sa nu te mai scarpini, nu rade nimeni, nu judeca nimeni, ok?
tu distreaza-te, bronzeaza-te, balaceste-te si ce mai vrei tu, lasa bubele ca trec ele.
succes!