| anonim_4396 a întrebat:

Am perioade in care dupa ce urinez am ursturimi. Mi-am facut o analiza normala de urina in care a iesit cum ca ar putea fi o infectie. Medicul de familie mi-a recomandat urocultura la care a iesit cum ca nu am nimic. Insa tot am perioade in care am usturimi. S-ar putea sa fie de la phul prea acid?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poate fi si de la sedimente urinare (nisip, pietre de rinichi).

| Adry05 a răspuns:

Păi și n-ai spus doctorului? el ce zice? frate, nu-s medici pe aici, n-avem de unde știi ce-ți provoacă usturimi, asta discuți cu medicu

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După teorii avansate, ar trebui ca urina să fie complet transparentă. Așa că bea treptat ceva mai multă apă. Există hârtie de ph pe net ca să măsori.

| Bizon95 a răspuns:

Incearca urinal, evenual versiunea akut
e putin cam scump, dar merita... rezolva toate problemele de genul asta (foarte neplacute chiar daca nu sunt grave)
e un medicament naturist (extract de merisoare) nu prea are efecte secundare, totusi citeste prospectul cu multa atentie

iar in rest, bea mai multe lichide si du-te la wc mai des, altfel urina e mai concentrata