| Mihaloredcu1999 a întrebat:

Buna, am problema asta de 2 luni si am intrat in disperare, tot ce mananc si beau imi vine inapoi pe gat la stadiu in care imi vine in gura direct, imi vine sa ragai mereu, uneori trag aer in piept sa o fac si ramane aerul inauntru, uneori ragai fara sa simt, ca si cum as ragai in gol. Uneori incerc sa casc si nu pot, chiar si cu respiratul e mai greu nu ma simt satisfacut cand respir ca si cum nu intra aer in plamani.

Ps. Am fost la doctor si mi s-a spus ca am reflux gastric dar mi-a zis ca nu ma tine mai mult de o luna cu tratament. Tin regim de 2 luni si iau si pastile in fiecare dimineata pe stomacul gol (nexium 20mg) dar tot nu simt o mica schimbare. Va rog ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Consulta alt medic, este bine sa ai si a doua parere. Si eu ma confruct cu aceasta "boala" si pentru ca am urmat si de arsuri pana in gat simtite iau Gaviscon gel si imi trece imediat.
Cand dormi cu partea superioara a corpului mai ridicata decat restul acestuia, acidul gastric va ramane in stomac. Este indicat sa va sprijini capul pe 2-3 perne mai ferme. Trebuie sa ai grija sa mentii totusi in linie dreapta capul si coloana vertebrala cu restul corpului. Trebuie sa eviti sa dormi cu haine stramte in jurul abdomenului. Opteaza pentru bluze mai largi si pentru pantaloni fara elastic. Si dormi pe partea stanga, testat de mine, ajuta foarte mult.
Cina o iei cu 2-3 ore inainte de a te culca, niciodata nu mananci si te culci imediat.
Renunta la anumite alimente care iti fac rau:
citricele
ciocolata
bauturi cu cofeina
alimente grase si prajite
usturoiul si ceapa
menta
alimentele condimentate
preparatele care au la baza rosiile, cum ar fi sosul de spaghete, chili si pizza.
Daca simti pofta, mananca cu moderatie o data la cateva saptamani, nu zilnic! Mai mult rau iti faci apoi.

Daca fumezi, ar trebui sa renunti ca este cel mai mare inamic in privinta aceasta. Oricat ai fuma mai putin nu te vei putea trata.

Sanatate!

| Osneros a răspuns (pentru MihaelaDart):

Dacă renunți la
"citricele
ciocolata
bauturi cu cofeina
alimente grase si prajite
usturoiul si ceapa
menta
alimentele condimentate", ce mai mănânci?

| MihaelaDart a răspuns (pentru Osneros):

Sunt destule alimente sa consumi.
Ai cartofii, pastele fainoase, orezul, morcovi, conopida, brocoli, produsele lactate slab in grasimi etc.

| Mihaloredcu1999 explică (pentru MihaelaDart):

Multumesc pentru raspuns, dar nu stiu la mine simt ca e o problema unica, sa mananci orice si sa iti vina inapoi pe gat la momentu unde este direct in gura... va dati seama ca eu am slabit 10kg in doar o luna numai dela asta ca de mancat mananc dar e ca si cum nu intra in stomac si doar ramane acolo ca sa imi vina mie in gura! Deci credeti-ma am consultat cei mai buni doctori din Romania pe domeniul asta si aman2 mi-au zis ia controloc tine dieta stricta si iti va trece. Ce sa vezi nimic! Simt ca intru in disperare ca si cum nimeni nu ma poate ajuta sad

| MihaelaDart a răspuns (pentru Mihaloredcu1999):

Si eu la fel, tot in gura imi vina si sar ca arsa din pat, caci aici mi se intampla sa am. De ceva vreme, sa zica cam de 1 luna si un pic nu mai am aceste arsuri de cand fac cura cu laptisor de matca. Mai incearca uneori sa am mici arsuri, dar cu Gaviscol daca iau o gura imi trece rapid si nici voma nu mi-a mai aparut de cand il iau. Tot calvarul la mine a inceput anul trecut de cand am mancat cu pofta o mancare greceasca pe care nu o mai mancasem de mult si de atunci e jale.
Ai facut ecografie cu bariu la stomac? Sa vezi daca ai vreo fisura la intestine ceva.
Mergi la un homeopat daca restul medicilor nu te-au putut ajuta, este bine sa incerci tot pana reusesti sa gasesti tratamentul potrivit.
Multa sanatate!

P.S Stiu cu partea de dieta este foarte greu sa o tii, dar macar sa eviti alimentele ori mancarea care iti face rau pentru o perioada si o introduci treptat si cate putin, te inteleg foarte bine, caci stiu cu ce te confrunti.