| Anonimus66666666888888 a întrebat:

Am problema asta de mult timp si poate unul/una dintre voi stiti. Eu nu vad aceasta culoare numita de multi ROSU, eu vad ROZ. Nu am combinatiile de:Red-green, blue-yellow. Am particular. In primul rand stie cineva cum se numeste boala asta in care nu poti vedea doar culoarea rosie? (In afara de denumirea daltonist) Stiu ca au mai multe denumiri. Daca stie cineva sa imi zica sau macar sa imi trimita un link cum pot scapa de aceasta boala. Mi-e rusine sa le spun parintilor pentru ca stiu ca o sa nu ma creada. Mai ales la scoala toata lumea isi bate joc de mine... si e destul de greu sa traiesc asa. Sper sa nu fie permanenta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie să le spui. Nu este nicio rușine. Ști și tu cum sunt copiii proști: râd din orice. Dacă nu le spui tu, tot vor afla și va fi mai rău. Poate că există un tratament care trebuie făcut într-un număr fix de ani. Eu am o colegă cu daltonism și mai multe deficiențe asociate și nu avem nicio problemă cu asta. Ba chiar, jumătate din băieții școlii suntem îndrăgostiți până peste cap de ea.