| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Am probleme serioase cu transpirația excesivă din cauza anxietatii/atacurilor de panica, ce as putea face? Iau tratament pentru anxietate de mult timp da nu isi face efectul, nici nu știu pentru ce lucrează psihiatrii ăștia, sa ne ia banii? Doar la bani se gândesc? Am încercat n tratamente și anxietatea mea sociala e la fel de strong, chiar am probleme serioase gen tremur, îmi tremura capul când cineva se uita atent pe mine, sunt foarte trist! M-am pus în ipostaze rușinoase din cauza transpirației lumea poate crede ca nu ma spăl, dar eu fac baie zilnic și îmi schimb degeaba hainele, cred ca e hiperhidroza dar e și declanșată de la emoții, anxietate! Maica-mea îmi spunea ca, fac baie prea des și lumea poate crede ca eu nu ma spăl când în colo e de la anxietate, dar o transpirație ieșită din comun, nemaivăzuta ..ma gândesc sa ma sinucid ca nu am alta varianta, eu fac baie des, îmi cumpăr parfumuri scumpe și anxietatea asta care e de nevindecat ( fobie sociala) m-a pus de câteva ori în ipostaze rușinoase nu mai pot de rușine! Cred ca anxietatea sa agravat de când mi o murit mama, nu știu, probleme cu transpirația excesivă aveam și când nu aveam anxietate dar acum e horror de nestăpânit, la fel și tremur cauzat de la anxietate ma simt umilit ca eu sunt aproape cât ușă de mare și am anxietate nu mai sunt copil, am 29 de ani... lumea deja și o făcut prima impresie asa ca, și dacă ar fi sa scap de problema asta ei probabil tot asa ma vor vedea asa ca nu rămâne decât sa îmi pun capăt..nu am alta varianta.
Cred ca zilele astea o sa îmi pun capăt și asa am rămas fără parinti nu mai are rost sa lupt cu anxietatea toată viata ca si asa nu scap de anxietate.iau xanax care e cel mai puternic anxiolotic cunoscut și nu își face aproape deloc efectul, când luam anxiar sau alte pentru anxietate nici atât nu isi făcea efectul, nu mai pot sa rezist, am și depresie de foarte mulți ani care e catastrofala în unele zile.
Voi ce ați face daca faceți zilnic dus dar transpirația de la atacurile de panica nu v-ati sinucide dacă lunea ar crede ca nu va spălați și ar bârfi im stânga și în dreapta? Dacă știe o persoana afla 50 asa e în zilele noastre, sa nu mai spun ca cei din zona și ai dat seama ca am probleme.ei nu știu ce am, dar cred ca ma cred bolnav cu capul...fiindcă de la anxietate făceam tot felul de fete de speriat, sau îmi tremurau efectiv sprâncenele, sau capul...
Ce sa mai fac? Nici cu banii nu mai stau bine happy
O sa încerc sa îmi fac curaj și voi lua multe pastile sa îmi pun capăt nu mai pot scăpa, e o ambuscada.
Am studiat psihiatria și nici acum nu înțeleg de ce simt eu o frica nejustificata, emoții extrem de puternice nejustificate, depresia iar am studiat-o imposibil sa aflu mecanismele, ce cauzează aceasta frica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Sufăr de anxietate sociala si am des dureri de burta,transpir,tremur,imi vine sa vomit, imi creste instant temperatura, amutesc sau ma balbai, imi vine sa plâng, devin irascibila.
Dar cred ca la tine faza cu transpiratul asa excesiv e mai mult din alte motive.Ar trebui să mergi la medic dar pana una alta încearcă un remediu de la farmacie.Si cel mai important nu mai dispera.Toti mai devreme sau mai tarziu trecem prin greutăți in viata dar nu trebuie să renunțăm, ci sa luptăm si sa trecem peste.Asa ca munceste, ignora gura lumii si mergi înainte.

| Invictusman a răspuns (pentru Freya1):

Da,scumpo, dar e aiurea sa fi catalogat asa cand tu te speli zilnic, chiar am fost certat de mama cand trăia ca fac prea des baie, ști ca din cauza asta poți fi marginalizat de societate? Lumea nu știe ca am anxietate ei au impresia poate ca sunt certat cu apa... de la o persoana afla 100 asa s vremurile acum, lumea e rea, lumea e zdreanta, peste tot găsim oameni superficiali care judeca omul după coperta.

| anonimg a răspuns:

Increderea in Dumnezeu este tot ce ai nevoie.
Lucrurile se vor schimba in viata ta, daca in singuratatea ta vei cere ajutorul divin. Ce ai avea de pierdut?

| gritt a răspuns (pentru anonimg):

Mintile. Religia nu e o rezolvare la problemele psihice.

| anonimg a răspuns (pentru gritt):

Citește capitolul 15 (Biblia și revoluția franceză) din cartea aceasta:
https://m.egwwritings.org/ro/book/2711/toc
Vei vedea cum va ajunge omenirea dacă Îl va îndepărta pe Dumnezeu din viața ei. Așa se întâmplă și cu un om, și cu o națiune.

| Robertandrei4858 a răspuns:

Am trecut și eu prin ceva similar. Motivul pentru care transpiri este strict legat de faptul ca nu vrei sa greșești, tinzi spre perfecțiune. Nu trebuie sa îți pese ce cred ceilalți, rusiene este doar o construcție sociala, nu trebuie sa iti pese de părerea nimănui, nu mai pune la suflet si încerca sa nu mai dai importanta gurilor rele care mereu tânjesc după validare. Trebuie sa fii tu însuți, încerca sa fi mai indiferent/a. Numai bine, sanatate.

| Invictusman a răspuns (pentru Robertandrei4858):

Sunt bărbat nu sunt femeie. nu pot, ca ei știu ce probleme am și fac expres asa, adică se uita atent spre mine, știe ca încep sa tremur când se uita atent și insistent, iar eu nu pot controla acel tremur... e o umilință de nedescris având în vedere ca eu sunt cât ușa de mare și am atacuri de psnica daca eram copil era altceva, mai ma și bârfesc nesimțiții ca în fata daca mi ar spune ii băteam pe toți, am fost mare bătăuș uite acum am 29 de ani și am anxietate rolling on the floor unii chiar râdeau de mine când aveam fata de speriat îți dai seama ce mentalitate avem noi ca de aia ne face toți țigani pe unde mergem pe buna dreptate. Nu de mult ori când treceam pe lângă ei spuneau uite asta e ala! Am încercat sa ascund problemele sa le maschez dar eu tremur efectiv când cineva se uita atent la mine, începe sa îmi tremure capul de la emoții, anxietate.
Deci am și eu o limita, chiar nu mai pot! Cu depresia de 15 ani ma lupt, aia o mai maschez frate dar fobia socială nu pot nici cu medicamente, nu vreau sa îmi imaginez în ce stare eram fără tratament daca cu tratament ma simt asa rău și iau de 2 ani de zile, 3 ani pentru anxietate și nimic. provine de la un soc emotional cauzat de un țigan în urma cu mai mulți ani și o pribloblena medicala care m-a speriat mult.

| gritt a răspuns:

Frica e iratioanala in momentul asta, dar sigur are radacini in trecut. Studiaza-ti copilaria. Trebuie sa fi fost niste situatii in care te-ai simtit lipsit de control si atunci a inceput totul. Trebuie sa le identifici si sa le accepti. Sa te impaci cu trecutul. Stiu ce simti ca si eu am dezvoltat agorafobie in ultimul an. Nu te gandi la sinucidere...