| anonim_4396 a întrebat:

Am riduri destul de vizibile în jurul gurii, mai ales după ce zâmbesc. Am doar 19 ani și mi se pare destul de aiurea. Nu știu dacă am tenul deshidratat, dar chiar dacă ar fi nu cred că e normal să fie atât de vizibile la vârsta asta. Îmi puteți recomanda ceva tratament? Este ceva tratament natural pentru hidratare? Și din ce cauză mai pot apărea ridurile astea premature?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 70gabriela70 a răspuns:

Buna!
Ridurile premature pot aparea ca o consecinta a stilului de viata nesanatos adoptat de tot mai multi dintre noi.
Mai exact:
-Stresul oxidativ
-Expunerea neprotejata a pielii la radiatiile ultraviolete
-Consumul de zahar
-Lipsa somnului
-Obiceiurile nesanatoase
-Subponderalitatea si supraponderalitatea
-Esti o persoana pesimista sau anxioasa
Poti preveni imbatranirea prematura a tenului prin adoptarea unui stil de viata sanatos. Renunta la viciile precum fumatul sau consumul de alcool, adopta o dieta sanatoasa, foloseste suplimente alimentare bogate in nutrienti importanti pentru organism, hidrateaza-te corespunzator si practica sport, dar si tehnici de relaxare.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se numesc riduri de expresie și nu poți scapa de ele. Le ai de la ras, zâmbet fumat, stres, soare, etc. Hidreateazate zilnic cu minim 2 l de apa și încearcă o crema care sa conțină acid hialuronic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Numai sfaturi inutile, degeaba sunt unele femei că habar nu au

| GicaGigekGica a răspuns:

Atunci când suntem tineri, celule care sunt parte componentă a procesului de regenerare sunt înlocuite rapid. Problemele apar când, după o anumită vârstă, înlocuirea nu se producere rapid.

Regresia apare încă de la vârsta de 20 de ani (posibil ca ti-au aparut riduri deoarece te-ai apropiat de aceasta varsta) Consecințele acestor schimbăti în metabolismul tenului, se observă la nivelul exterior al pielii, prin pierderea de elasticitate, strălucire. Coloagenul și elastina sunt cele mai importante componentele ale pielii noastre care influnțează aspectul și sănătatea acesteia. Odată cu înaintarea în vârstă, pielea produce mai puțina elastină și colagen, de aici și apariția ridurilor. Ridurile sunt de fapt cute care apar la nivelul superior al pielii, iar zonele cele mai afectate, sunt, de obicei, cele expuse la soare.

1. Expresiile faciale repetitive

O mare parte din mesajul pe care îl transmiți interlocutorului tău are la bază expresiile faciale. Dar, dacă faci un obicei în a folosi o anumită expresie facială, cum ar fi o expresie încruntată, pielea va urma această expresie indiferent dacă tu o faci voluntar sau involuntar.

2. Consumul excesiv de alcool

Alcool are efecte dăunătoare asupra întregului organism. Băuturile alcoolice grăbesc procesul de îmbătrânire deoarece afectează nivelul de vitamina A din organism, un antioxidant puternic care are rolul de a îmbunătăți nivelul de cologen iar lipsa acestuia, din păcate, duce la îmbătrânirea prematură a pielii.

3. Fumatul

Sănătatea pielii este un motiv în plus să renunți la fumat (daca fumezi) Fumatul zilnic poate provoca boli ale pielii, de exemplu psoriazisul, piele lăsată etc. Pe lăngă efectul nociv al nicotinei, fumatul afectează și mușchii feței, cei din jurul gurii, ceea ce provoacă riduri adânci.

4. Lipsa protecției solare

Soarele este cel mai mare dușman al pielii. Nu uita, chiar dacă ești la umbra, sau nu stai la plajă, aplică o cremă cu protecție solară. Expunerea la ultraviollete UV, îmbătrânește pielea și te predispune cancerului de piele, melanomul.

7. Dușuri lungi calde

Da, dușurile pot duce la apariția ridurilor. Vinovată este căldura degajată de apă, care afectează uleiurile naturale din compoziția pielii, acestea funcționând ca o protecție. Fără această protecție naturală, pielea este predispusă soarelor, factorilor externi. Soluția este utilizarea unui gel de duș hidratant, nu exagera cu temperatura apei și folosește crema ta hidratantă preferată după duș.

Eu zic sa vizitezi un dermatolog si el iti va recomanda tratamentul perfect pentru pielea ta. Daca nu poti da un simplu "search" pe google cu tratamente naturale pentru riduri si vei gasi o sumedenie de raspunsuri.

| 70gabriela70 a răspuns:

Si sa-ti dau un pont despre ce folosesc eu ca sa-mi hidratez tenul.
O data pe saptamana folosesc masti hidratante, cumparate in general din farmacii. Si folosesc zilnic creme pentru piele atopica (uscata). Cea mai buna pe care am folosit-o eu este de la gerovital, daca scrii pe net "gerovital pentru piele atopica o gasesti", este in jur de 25 de lei.

| anonim_4396 explică (pentru 70gabriela70):

Mi-am luat o cremă hidratantă și una de protecție, ambele de la gerovital, oare sunt bune? Eu foloseam doar de la nivea pentru că mi se usca tenul, dar nu mă ajuta prea mult

| 70gabriela70 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt foarte bune.