| Mario1994 a întrebat:

Am sa va spun ceva, imi apar zgarieturi mici pe spate, pe un brat, cateodata pe piept, nu ma zgarii, nu ma lovesc deloc, nu am animale in casa, sufar de urticarie usoara, si parca m-ar fi zgariat pisica pe piele. Sunt mici zgarieturi si lungi.dar ele trec imediat dupa o zi, sau in 2 zile. Ciudat! Ce inseamna asta? Mi se mai intampla asa mai rar, nu e prima oara.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La perna pe care dormi ai husă cu fermoar? Nu e o gluma.

| Kaℓi a răspuns:

Vorbeste cu medicul de familie, probabil o sa-ti recomande teste alergologice si parazitologice.

| Madesz a răspuns:

Si eu am avut acele,, zgarieturi " pe brate, si gat atunci cand faceam eforturi mari la antrenamente. Este intindere de muschi. Nu e bai. Nu te ingrijora. Ceau!

| dermdoc a răspuns:

Salut,

Daca "zgarieturile" arata asa (google search: dermatographism) atunci aparitia lor este legata de acea "urticarie usoara" de care suferi. Acele zgarieturi te si mananca? Daca da, atunci este "dermatografism simptomatic". Antialergicele (antihistaminice: Xyzal, Aerius, Claritine, Tamalis, Alerid, etc) reprezinta solutia pana cand vei ajunge la alergolog sau dermatolog pentru o consultatie.

Succes!