| georginika a întrebat:

Am si eu cateva intrebari. De vreo saptamana aproximativ 2 ma doare tare stomacul, parca imi apasa ceva pe el. Credeti ca poate fi ulcer sau gastrita...si nu stiu cum sa explic simt niste pulsatii in burta, ca niste batai...care ar putea fi cauza?
Astept raspunsuri serioase.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cel mai serios răspuns este să mergi la medicul de familie.
Pa, pa.

| desisdana a răspuns:

Daca simti "apasarea" deasupra ombilicului,atunci e stomacul si probabil(nu e sigur) poate fi:gastrita,(ulcer sigur nu e) dar gastrita se manifesta la anumite alimente:condimente,muraturi, mancaruri picante, sucuri acidulate; iar daca "apasarea" e sub ombilic atunci este intestinul si ai un tranzit mai lent si ar trebui sa mananci mancaruri mai usoare si sa eviti mancatul dupa 6-7 seara.iar pulsatiile/bataile pe care le simti pot fi fie de la vreo artera sau vena, semn ca ceva pe traiectul digestiv nu functioneaza cum trebuie.ca sa fi sigura ca nu e gastrita fa-ti analizele pentru Helicobacter Pylori.

| Angelique a răspuns:

In primul rand n-ai de unde sa stii ce ai daca nu-ti faci analize! Poate fi si apendicita, gastrita sau orice, dar n-ai de ce sa stai degeaba si sa te gandesti o vai ce se intampla cu mine ci trebuie sa le zici parintilor tai si faci o vizita micuta la doctor!winking

| BogdanV20 a răspuns:

Georginika, in loc sa cauti raspunsuri pe net nu ar fi mai bine sa mergi la un doctor? adica daca daca scrie ca dupa simptomele tale ai ulcer Doamne Fereste apoi iti faci mi si mi de ganduri. asa ca sfatu meu e sa nu cauti raspunsuri pe net despre sanatate si sa mergi la un control, succes!

Multa sanatate ca-i mai importanta ca toate!

| devil1995 a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la un doctor noi iti putem da sfaturi dar nu ai de unde sti ca este chiar asa