| Criss1105 a întrebat:

Am si eu o intrebare. Acum cateva zile mi-a aparut o dunga rosie de jur imprejurul buzei de sus. Acum s`a acentuat si mai tare:e si mai rosie, aspra si a inceput sa crape adica sa se desprinda piele de acolo spre buza si doare foarte tare. Eu zic ca e vb de un herpes. mi-ati putea un sfat cum sa scap cat mai repede de el? Va rog. Dau fundita la cea mai buna metoda. big grin :* kiss

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Nu este herpes daca nu ai vezicule bine grupate. Este pur si simplu o deshidratare locala, se intampla asa cand ai obiceiul sa iti umezesti buzele cu limba. Bea lichide corespunzator, adica 2 l pe zi, ungeti buzele cu ulei de masline si lasa-l sa actioneze cat de mult.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mai poate fi o alergie sau o ciuperca. Cel mai bine ar fi sa te vada un dermatolog.

| tyana a răspuns:

Daca este herpes, desi nu ne putem da seama doar din ce ne spui tu fara sa vedem, iti va fi de ajutor hepes-stop un unguent.Insa, pot fi alte afectiuni ale buzelor si ar fi indicat sa mergi la medic.

| zeenath a răspuns:

Herpes nu este sub nici o forma! Herpesul apare de regula sub forma de bombeu in buza, rosu si febril care apoi se transforma in vezicula cu continut clar si apoi se formeaza crusta! Herpesul dureaza aprox 7 zile pana la vindecare! Tu nu ai herpes, pur si simplu ori te-ai deshidratat, sau ai avut febra sau mie mi se mai intampla si daca beam must ( suc de struguri proaspeti) de struguri rosii! Nu te speria, are sa treaca, nu umbla la buza sa o descumezi fortat pentru ca te doare si vei sangera! Foloseste balsam de buze sau o alifie pe baza de glicerina multa sau vaselina! Sunt produse la farmacie! Bafta!winking

| Dannyjj a răspuns:

Nu este herpes, cauza este deshidratarea, bea 2 litri de apa pe zi, nu-ti umezii buzele cu limba, bea apa inainte sa te culci, buzele crapate se datoreaza si de la gatul uscat. Dar ca sa nu iti apara complicatii ar fi bine sa mergi la medic.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Daca este herpes, du-te la farmacie si cumpara Zovirax( aciclovir)...

| Daiana90 a răspuns:

Asta ti-a aparut din cauza ca ai dat cu limba sau ai fost uda pe acolo de la apa sau altceva si dupa aia, iesind afara s-a uscat brusc.eu patesc frecvent asta, si solutia este sa nu mai dai cu limba pe acolo ca va fi si mai rau. dai cu spirt sau cel mai bine cu crema(tetraciclina) si nu te lua dupa ceilalti s ate duci la dermatolog si mai stiu eu ce ca nu e nimic, nicio infectie, e pur si simplu ca ai umezit prea mult si se usucas afara, si astef se face aspra, si mai si ustura.ascultama,daticu o crema sau cu spirt si evita sa dai cu limbawinking

| Visatoarea a răspuns:

Daca intr-adevar e herpes poti face urmatoarele chestii :

Pentru a preveni infectarea sau reinfectarea cu virusul herpetic, nu trebuie sa folosim aceleasi pahare sau tacamuri utilizate de persoanele infectate, nu sarutati persoane care au herpes, schimbati periuta de dinti dupa ce herpesul a disparut, pentru a preveni reinfectarea.

* Se tamponeaza zona cu alcool (vodca, whisky) sau cu cafea rece.
* Se unge herpesul de 2-3 ori pe zi cu o alifie cu propolis.
* Se beau zilnic 2-3 cani cu infuzie de "trei frati patati".
* Se taie o capsula de vitamina E sau de vitamina A si se unge herpesul cu uleiul din interior.
* Se pun comprese cu infuzie din frunze de fragi.
* Se zdrobesc cateva flori proaspete de galbenele, se inmoaie un tampon in sucul obtinut si se tamponeaza herpesul.
* Se tamponeaza zona cu tinctura de propolis.
* Se pun comprese cu suc proaspat de portocale si mere.
* Se unge herpesul cu alifie de galbenele sau de roinita.

| marsy a răspuns:

Daca sint bubite cu apa-atunci e herpes, daca nu, trebuie sa mergi la dermatolog!

| asdfqw a răspuns:

Du-te la un dorctor... e cel mai bine

| anuska a răspuns:

Poate ar trebui sa mergi la un doctor sau sa ceri la farmacie o crema sau ceva.ai grija sa nu o scarpini sa o lasi sa cada singurabig grin