| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare: am limba foarte crapata, asa parca este taiata, chiar nu stiu de ce, asa mici taieturi adanci. Ce as putea sa fac? Stiti ceva remedii? Va rog, as vrea raspunsuri serioase.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| AwaZoh98 a răspuns:

Daca nu este cauza genetica, atunci, posibil ca prin acel aspect al limbii (deseori, sub denumirea de limba plicaturata), organismul sa iti transmita absenta anumitor vitamine si minerale din alimentatia ta (deseori, deficitul de vitamina B12), posibile reactii alergice...sau pot fi si cauze mai putin ingrijoratoare, precum excesul folosirii apei de gura.

Ai si senzatia de arsura? La culoare, este mai rosiatica sau mai alba, decat de obicei?

| Roz12 a răspuns (pentru AwaZoh98):

E alba si încărcată, dar nu asta mă deranjează ma deranjează tăietură aia ca e vizibilă cand vorbesc

| AwaZoh98 a răspuns (pentru Roz12):

Ar trebui sa te ingrijoreze si faptul ca in taietura se pot acumula bacteriile si placile, ducand la infectii, respiratie urat mirositoare (halitoza).

Ca si terapie acasa, pe langa igiena corespunzatoare, nu prea exista niciuna. As putea sa iti zic sa faci spalaturi cu musetel, sa aplici aloe vera etc, dar in spatele intrebarii tale se pot afla probleme de natura medicala, care pot fi tratate doar la un specialist.

| Roz12 a răspuns (pentru AwaZoh98):

Am folosit si mușețel si M Am dat si cu baneocin si multe altele problema o am de 7 luni si fara rezultat

| AwaZoh98 a răspuns (pentru Roz12):

Cu atat mai ingrijorator e aspectul ca persista. La medic, ai fost?

| Roz12 a răspuns (pentru AwaZoh98):

La medic nu am fost, urmează să mă duc dar astept sa treaca covid si dupa ca acum nu te primește mai nimeni, am citit undeva pe net ca astfel de probleme te coase la limba și etc dar sa vedem

| AwaZoh98 a răspuns (pentru Roz12):

Da, cert e ca trebuie sa te vada un medic. Chiar imi pare rau pentru situatia ta, sa imi spui ce ai facut, te rog. Succes!