| Georgiana0419 a întrebat:

Bună, am si eu o întrebare... Azi dimineață m-am trezit cu o "problemă" tin sa menționez ca nu am pățit niciodată așa ceva, deci sa începem...
Am nevoie de un sfat, m-am trezit cu o mare durere de cap si cu vederea foarte neclara cu o ceață foarte intensă! La ambi ochi, nu inteleg de ce sau ce poate insemna asta!? Port ochelari de vreo 3-4 ani, dar mai recent am purtat lentile de contact si nu am avut nicio problemă pana astazi. O alta problema este ca nu sunt in România sunt cu iubitul meu in Germania si nu am cum sa ma duc la un control deoarece el este la munca si eu nu vorbesc foarte bine Germană... Ce pot face? Va rog un sfat e bine venit!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Roaga-l pe prietenul tau sa-si ia o zi libera de la serviciu, i se va da cu siguranta si mergi apoi si la medici.
Daca esti intr-un oras mare poti cauta pe internet sau pe grupurile de pe Facebook cu romanii din Germania sa te ajute catre un medic roman.
Eu la medici cat am fost, niciodata nu am fost cu sotul meu, el fiind mereu la munca si asa ca numai in engleza am comunicat cu medicii si m-am descurcat foarte bine, chiar si maine am programare la oftalmolog, caci de la o perioada am dureri oculare, vad in ceata si dureri de cap, asa ca voi scoate din mine o engleza combinata cu germana pe care o stiu big grin.

Medicii cunosc engleza foarte bine, asa ca nu trebuie sa fi stresata pe treaba asta. Spune-i prietenului tau sa iti faca o programare la medicul vostru de familie.

Sanatate!

| Georgiana0419 explică (pentru MihaelaDart):

Mulțumesc cred ca asa voi face.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

N-ai nimic ce poti face decat sa te duci la un control la oftalmolog. Pana atunci incearca sa te odihnesti, sa nu mananci mancaruri grase, dulciuri ci multe fructe si legume ca poate e pur si simplu o stare de oboseala si iti trece de la sine. Daca persista starea pe mai multe zile, du-te la medic.

| Violleta2022 a răspuns:

Poarta pentru cateva zile ochelarii in loc de lentilele de contact si vezi daca dispare ceata si durerea de cap.
Este clar ca-i de la ochi, de aceea este bine sa nu mai folosesti lentilele de contact.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Renunta la lentile poate ele sunt cauza si incearca sa mergi la un oftalmolog daca problemele persista.