| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o intrebare. Daca fac abdomene zilnic am sanse sa scap de grasimea de pe abdomen? Mentionez ca sunt inalta, sunt destul de slaba in sensul ca doar am putina grasime pe abdomen, dar la picioare sunt ok.M-am ingrasat in vara.
Abdomenele ajuta la topirea grasimii? Dau funda raspunsului complet

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Da, ai sanse sa scapi cu abdomene de grasimea din zona. Orice miscare sustinuta ajuta la topirea grasimii. Dar trebuie sa fie sustinuta, constanta. Deci, fa zi de zi abdomene, macar 50 pe zi, le poti face in serii, cinci serii a cate 10, si in cateva saptamini vei vedea rezultatul. Daca faci mai multe, rezultatul va fi mai promitator.

| Donsavas a răspuns:

Grasimea se duce cel mai greu,mai ales cea de pe burta. Daca iti doresti sa renunti la grasimea de pe abdomen,renunti la toata grasimea de pe corp. Pentru asta, recomandat este sa alergi dimineata, pe stomacul aproape gol(poti bea o limonada cu miere pentru inceput) si de ce nu, in frig, pentru ca atunci se arde cel mai repede grasimea. cam pe la 6-9 seara dimineata happy
Spor!

| DovleacTurbat a răspuns:

Nu. Alimentația o face. Nu mai face abdomene zilnic de capu' tau (că nu prin 6529263 de abdomene scapi de grăsime ci prin mancare) iti distrugi testul, te îmbolnăvesti si tu, abdomenul la fel ca si restul este o grupa musculara si are nevoie de odihna pentru refacere si crestere.

| cristi202 a răspuns (pentru DovleacTurbat):

La orice sala ar merge, instructorul sau antrenorul iti va zice ca la abdomene nu e nici o problema, poti trage oricit, ca nu il vei suprasolicita, pentru ca oricum e unul din cei mai solicitati muschi din corp, deci e obisnuit cu efortul.
Si cum adica prin alimentatie va scapa de grasime la abdomen? Facind foamea? Ea e deja slaba, vrei sa nu manince ca sa ii scada abdomenul?

| DovleacTurbat a răspuns (pentru cristi202):

Daca tu prin alimentatie intelegi foame e stric problema ta. laughing) De deficit caloric ai auzit Maria-Ta?

| DovleacTurbat a răspuns (pentru DovleacTurbat):

P.S: Nu stiu ce antrenori ti-au zis tie sau ce ai inteles tu din treaba asta, dar intre a fii solicitat de organism si al muncii tu ca prostu zilnic e diferența mare. Intr-o alta ordine de idei, a intrebat cum sa scape de grăsime, ce-mi pasa mie ca e deja foarte slaba? Cand intri in sala prima intrebare primita este SCOPUL, daca esti slab si vrei sa fii si mai slab nu-i va pasa nimanui ca esti tu deja prea slab, vei primi ajutor pentru fix ce ai întrebat. Te salut.

| cristi202 a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Am auzit de deficit caloric. Cam tot aia e cu infometarea. Orice om are nevoie de minim 2000 de calorii zilnic, iar scaderea caloriilor pentru a slabi e ca si cum nu ai minca. In rest, tot ce se zice despre asta, e bla-bla, organismul are nevoie de calorii.
Si multumesc mult pentru apelativul acordat happy. Doar sotia mea mi l-a mai acordat cand a aflat ce inaltime am (2.02 m) happy

| DovleacTurbat a răspuns (pentru cristi202):

Uau. Sa-ti fac o analiza pe text. "Deficit caloric = infometare" fiindca scazi din calorii nu inseamna ca te infometezi, noul tau "target" de calorii va însemna un numar mare de proteine (~2g/kg) pentru a NU fi afectat tesutul muscular, un numar de carbo si grasimi intr-o continuare scadere pentru a elimina testul adipos si a te bucura de castigul tesutului muscular din perioada de masa musculara.
"Orice om are nevoie de 2000 calorii" probabil te-ai referit la adult si sedentar. Eu sunt un pustan de 19 ani, dar consum 3100 calorii pe zi, sa inteleg ca nu sunt om sau daca incep definirea ma infometez?
"In rest totul este bla bla" de aici inteleg 2 chestii: 1. Te-ai "documentat" rapid pe google, ai vazut ca am dreptate si incerci sa inchei discutia. 2. Stii ca ai dat un raspuns gresit, prin urmare n-ai argumente sa iti sustii afirmatia si vrei sa inchei discutia.
Cu plăcere, imi cer scuze pentru adresarea la per-tu. Asta cu 2.02, ar trebui sa o iau ca pe o amenintare? laughing

| volumexd a răspuns:

Da. Ajuta la intarirea muschilor chiar! 40 de abdomene in fiecare zi timp de o luna/ doua si daca continui sunt sanse sa ai si patratele (proprie experienta)winking

| Simy1992 a răspuns:

Incepe cu 15 abdomene pe zi, timp de 3 saptamani
Dupa 3 saptamani, fa 25
Ai inteles ideea : Mareste doza dupa 3 saptamani
Dar daca vrei sa faci ceva bine, lucreaza tot corpul, nu doar abdomenul