| ciuky17 a întrebat:

Buna!
Am si eu o intrebare.
In primul rand, sunt fata si am 17 ani.
Maine fac o luna de cand m.am lasat de fumat. Am fumat timp de aproximativ un an( cam un pachet pe saptamana)(Da, stiu, o sa ziceti ca n-aveam minte si asa mai departe).
De vreo 3 luni, am o problema cu nasul(am avut si inainte, dar nu era asa de grav), e aproape tot timpul infundat, folosesc un spray nazal la 2 saptamani.
Credeti ca fumatul este/ a fost de vina pentru problemele mele nazale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RedGuy a răspuns:

Eu am 21 de ani si pe la 14 ani am incercat am fumat un packet timp de o saptamana,a fost o incercare, nu m-am apucat, pe la 16 din nou cu niste prieteni am fumat 2 zile tot la fel nu m-am apucat.Nu vad rostul unei tigari, si nu m-am apucat si nici nu am sa ma apuc, m-am "testat" incercand dar nu e pentru mine.Cunosc persoane care fumeaza de mult timp, au probleme de sanatate de toate felurile datorita tigarilor, te gandesti ca afecteaza plamanii dar afecteaza tot organismul.Cunosc si persoane care s-au lasat de fumat unii dupa 10 ani altii dupa 30 de ani de fumat si unii chiar considera ziua in care s-au lasat ca o zi de nastere. Tigarile nu sunt bune si poate ca nici in 20 de ani nu ai sa iti dai seama de asta dar cand iti vei da seama vei regreta ca ai fumat. Dupa cum am mai scris doar un consult iti poate spune ce ai, poate fi de la tigari, poate fi de la o raceala sau altceva.Si eu am avut nasul infundat ceva timp chiar fara a fi racit si nici nu fumez si nici acum nu stiu cauza(nu imi place sa ma duc la medic, nu am fost de cativa ani). Mult noroc cu nasul happy

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vezi să nu capeți dependență de la acel spray nazal, ai citit bine reacțiile adverse ale sale?
Mergi la farmacie și cere inhalant nazal, este mult mai sănătos. Faci seara, înainte de culcare o baie de aburi (într-un bol cu apă fierbinte pui câteva picături de inhalant și apoi un prosop peste cap și stai deasupra aburilor cu fața cât mai mult fără a avea contact cu exteriorul, când nu mai poți te dai la o parte din fața aburilor și respiri, inspiri pe nas și expiri pe gură).
Sănătate.
Pa, pa.

| *Lyttle.me* a răspuns:

Hey!
Poate ai sinuzitathinking
De ce nu-ti faci un control.eu-ti spun sa te lasi de fumat chiar daca stiu ca e greu (si eu fumez). Renunta o perioada la ele, daca iti revi, ar fi bine sa le lasi definitiv, sigur au o parte din vina (tigarile)

| freakazoid a răspuns:

Pai cred ca problema mai mare este spary-ul de nas, poti sa devi dependenta de asa ceva. Dar lasa-te si de fumat, o sa ai timp destul sa fumezi la facultate laughing

| RedGuy a răspuns:

Ar putea fi si fumatul, un consult nu ti-ar strica...Numai e la "moda" sa fumezi...acum toata lumea fumeaza, esti "special" daca nu fumezi.

| ciuky17 explică (pentru RedGuy):

Da, saptamana viitoare merg cu mama la un specialist ORL.
Sa zicem ca mai e la moda, doar ca mie nu mai imi place sa fiu in pas cu moda. happy

| ciuky17 explică:

Am uitat sa mentionez, ca, DAU FUNDA!

| ciuky17 explică:

Folosesc Olynth. In trecut, am incercat si Nazomer(pe baza de apa de mare), dar nu si.a facut deloc efectul si am renuntat.