| annes23 a întrebat:

am si eu o intrebare :se poate slabi daca ai Hipotiroidie.am fost depistata cu aceasta boala acum 2 ani.fac tratament de atunci.m-am ingrasat cu 10 kg pana sa o depistez intr-un timp f scurt, si totusi simt ca m-am mai ingrasat.imi este frica sincer sa ma mai urc pe cantar.........am nevoie de rasp voastre! va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| AmXjKr a răspuns:

Buna. Incearca dieta Dukan. E foarte buna si naturala. Sau daca ai voie sa iei pastile, incearca Ecovit. Succes!

| ketanal a răspuns:

Cel mai bine este sa vorbesti cu medicul tau, pentru ca in caz de hipotiroidie, nu poti face anumite diete si anumite pastile. Trebuie sa concordezi o dieta impreuna cu medicul tau, sau eventual te va trimite la un dietolog. Incearca sa faci asta cat mai repede cu putinta, nu lasa kg sa se adune pentru ca iti va fi foarte greu sa le elimini.

| Oana92 a răspuns:

Nu incerca sa ti diete sau regim pentru ca pentru tine poate fi periculos. Mergi la endocrinolog sa-ti dea tratament pentru ca teoretic daca functia tiroidei se regleaza ar trebui sa incepi sa slabesti. Si nu te mai teme de cantar, esti frumoasa oricate kg ai avea, eu m-am ingrasat 40, asa ca te inteleg perfect. Bafta si sanatate!

| annes23 explică (pentru AmXjKr):

Iti multumesc mult pentru sfat si chiar acum incerc sa ma apuc de treaba in legatura cu aceasta dieta.

| annes23 explică (pentru Oana92):

Fac tratament dar vreau sa am un stil de viata sanatos nu stric cat de cat sa mai slabesc desi sunt convinsa ca imi va fi greu din cauza bolii pe care o am, ma simt complexata si toate cele...dr mi-a dat un regim ce anume si ce cantitati dar sincer am nev de bani si acum nu imi permit.iti multumesc pentru sfat si ca ma intelegi!

| Oana92 a răspuns (pentru annes23):

Adevarul e ca nici eu nu-mi permit sa duc un stil de viata sanatos nici din punct de vedere financiar nici ca timp, este greu sa mananci de regim si cei din casa sa manance normal si este si mai greu sa mananci 3 mese pe zi cand tu pleci la 8 si vi la 8. As minti daca ti-as spune ca o sa-ti fie usor dar nu te vei ajuta cu nimic daca te vei simti complexata. Sunt convinsa ca esti un om extraordinar cu multe de oferit celor din jur. Multa bafta si cand ai nevoie de o vorba buna poti sa-mi dai mesaj pe privat. Eu chiar de inteleg!

| annes23 explică (pentru Oana92):

Iti multumesc mult de tot oana se vede si simt ca esti o pers speciala si o buna prietena.