| symy_6907 a întrebat:

Buna am si eu o mare problema si as dori mult sa ma puteti ajuta, de ceva timp dorm foarte mult si tot ma trezesc obosita chiar daca as vrea sa ma trezesc mai devreme nu pot ...cu totusi ca dorm mult pe timpul zilei ma simt fara chef de a face ceva si as sta numai in pat. am momente cand dorm bine am un somn linistit dar am noptzi cand sunt linistita incerc sa adorm si imi intra o stare de agitatzie in corp si inima imi bate tare de imi simt bataile in cap, orcat de mult as incerca sa ma gandesc la alceva si sa incerc sa adorm nu pot, ceva nu este in regula cu mine si as dori cateva sfaturii va multumesc mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Cu trezitu obosita e una, si cu bataile de inima e alta. Eu o am numai pe prima. O cura de vitamine si minerale iti rezolva lipsa de calciu, magneziu. Ar fi utila si o analiza TSH, daca ai hipertiroidie iese mica (la Synlab am dat parca 27 si a fost lucrata corect). Insomnia se poate rezolva si fara medicamente.

| cristinna23 a răspuns:

In primul rand relaxeza-te si impune-ti un timp pentru somn si daca mai ai dureri si stari de agitatie respira adanc si incerca sa-ti relaxezi muschii.

| VlyCas a răspuns:

Ai astenie de primavara!

simptomele asteniei de primavara sunt cele de oboseala, iritare, de stare de melancolie, de abatere si apar din cauza faptului ca celulele obosesc.

Pe parcursul sezonului rece, aportul de vitamine si minerale scade datorita dietelor sau alimentatiei nesanatoase si astfel efortul depus in acest sezon duce la epuizarea celulelor, care, o data cu inceperea sezonului cald, a primaverii, tind sa consume mai multa energie decat produc.

Acest lucru duce la un dezechilibru in organism si astfel apare astenia, de primavara.

Prin urmare aceasta schimbare brusca, de la un sezon rece, la unul cald afecteaza sistemul nervos central, care duce la aparitia starilor nervoase, durerilor de cap, oboseala, disconfort si somnolenta.

Pentru tratarea acestei astenii de primavara trebuie sa consumati foarte multe fructe si legume care aduc un aport important de vitamine si minerale organismului dumneavoastra si trebuie sa va odihniti mai mult, deoarece in timpul somnului, corpul se reface.

Miscarea, face foarte bine corpului si este recomandat sa va plimbati prin parcuri, astfel organismul se va adapta mai usor la aceste schimbari.

Multi doctori recomanda sa se ia vitamine in lunile care contin in nume litera "r", cum ar fi ianuarie, februarie, martie, aprilie, septembrie, octombrie, noiembrie si decembrie, pentru a nu va mai simti obositi.

Deci.tongue sper ca te-am lamurit! o zi buna sa ai:*

| ray_1368 a răspuns:

Ar trebui sa iti faci cateva analize. Poate ai lipsa de magneziu,fdier, calciu, dar eu nu sunt medic deci mai bine iti faci niste analize.