| Raluca1113 a întrebat:

Am și eu o nedumerire. De ce nu mai pot învață că până acum?
Adică înainte citeam și retineam în mare parte acum dacă citesc de 10 ori același lucru tot nu înțeleg și ca să învăț o lecție trebuie sa iau fiecare alineat sa îl repet de n ori.
Și durează o foaie a 4 sa o învăț în maxim 3 ore.
Nu înțeleg de ce atât de mult ca altădată îmi era ușor sa învăț spre deosebire de acum.
Am luat memoplus nu ma ajuta cu nimic. Bilomag și lecitina forte...
Lecitina la început îmi era de ajutor însă acum nici aia.
Ce sa fac? Ce pot lua ca să învăț cum trebuie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Scrii ca citesti de 10 ori si tot nu intelegi.
E clar, pana acum doar ai memorat textele, fara sa retii ESENTA din ea.

Trebuie sa schimbi modul de invatare!
Cand inveti, ia o coala de hartie si un creion /pix si noteaza-ti ESENTA din textul citit!
Astfel vei face un rezumat mai scurt, care va contine doar ceea ce trebuie retinut.
Fiind mult mai scurt si dupa logica ta, rezumatul va putea fi mult mai usor si mai profund de retinut de creierul tau, chiar si pe termen lung.

| RoCkKiD a răspuns:

In primul rand medicamentele alea nu ajuta, dai bani degeaba, efectul e mai mult placebo si din cauza ca ai impresia ca ar trebui sa functioneze inveti mai cu spor.

Exista medicamente de memorie care functioneaza dar sunt cele pentru afectiuni gel alzheimer iar daca nu ai bolala au o gramada de efecte engative urate deci nu prea le poti lua.

Daca vrei sa inveti trebuie in primulr and sa intelegi de ce inveti, care e finalitatea. Trebuie sa ai un obiectiv clar definit pentru ca de acolo o sa vina motivatia.

Apoi, ai nevoie de un mediu propice invatarii, orice ar functionala la tine, ce te face sa te simti comod si cu chef de invatat.

Dupa asta, ai lavoie de o strategie, la mine functioneaza sa-mi conspectez mateiralul, pot face dintr-o carte 20 de pagini si imi e mult mai usor sa le invat pe alea. Vezi ce merge la tine, sa iti pui biletele prin casa, sa inveti in timp ce te plimbi, sa te inregistrezi si sa asculti inregistrarea facand altceva..sunt o multime de strategii.

In plus, tine minte ca cel mai greu pas este sa incepi, daca iti pare ca nu ai chef, pune-te la masa si forteaza-te sa inveti vreo 15 min dupa o sa vina de la sine. Fa-ti targeturi pentru fiecare sesiune de invatat si apoi ofera-ti o pauza si o recompensa.

| jackie12345 a răspuns:

Dacă crezi că trebuie să iei pastile atunci ia ceva de calitate
În nici un caz din farmacie!
Reclamele sunt spălare)de creier! Recomand de la nutrilite! O firma care trăiește din 1934 doar din recomandări între oameni!
Ai și garanție pe satisfacție, adică daca nu te ajută sau nu îți place atunci îți primești banii înapoi deci nu e nici un risc
Dacă te interesează, contactează-mă deoarece nu poți cumpăra doar de la partenerii acestei firme. Îmi zici exact care e problema și îți voi da ce ai nevoie! miklos_istvan6@yahoo.com
Specialist nutriție și alimentație sănătoasă!
Te salut cu stimă!

| VasileDumitrescu a răspuns:

Citeste mai multe aici despre centrul de recompense al creierului sau cum autosugestia de indeamna sa facem lucrurile care ne ofera satisfactie inconstienta decat ceea ce dorim in acel moment sa facem!
https://nootropiceromania.com/2020/01/21/modafinil-tratarea-adhd-si-add/