| Papusicaaaaaa12321 a întrebat:

am si eu o nelamurire. de ceva timp nu stiu exact cat dar de foarte mult timp chiar ani. am sub brat si la nivelul buricului doua bubite asemanatoare cu o alunita scoasa in afara de culoare maro inchis spre negru... mama spune ca ar fi niste alunite dar acum am observat ca sau mai marit. nu doare deloc si cand am incercat sa trag de ele sa le scot intr-un fel nu se putea nu stiu ma cam sperie. ce ar putea fii? eu nu am nici o idee. va rog ajutati-ma imi este fricasad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MariaO a răspuns:

Buna!
Stai fara frica, mama ta are dreptate. Am avut si eu. Sunct alunite, insa poti scapa de ele. Nu definitiv, insa se poate.
Pentru a scapa de le trebuie sa mergi la dermatologie, si ti le v-a arde, ori cu o solutie, ori cu un aparat. Le poti lasa acolo unde sunt, insa vor creste si devin inestetice.

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Consultă medicul de familie și dacă este nevoie te va trimite și la dermatologie.
Nu trebuie să-ți fie teamă!
Sănătate.
Pa, pa.

| DakotaRoyse a răspuns:

Îţi recomand cu cea mai mare căldură să faci o vizită la un dermatolog. Anormalităţile de genul nu se tratează acasă.

| pinkpupix a răspuns:

Sunt aluntie, dar nu este deloc bine daca au inceput sa se mareasca. Nu le freca in niciun fel si du-te cat mai repede la doctor!