| KrayzeeAna a întrebat:

Am si eu o nelamurire. in ultimul timp am anumite simptome si din cate am inteles e posibil sa am o tumoare cerebrala sau ceva de genul asta... As vrea sa stiu daca e posibil sa fie asa avand in vedere ca :
-in ultima perioada (cateva luni) ma doare capul foarte rau. Parca pe zi ce trece durerea persista tot mai mult... si mai ales cand ma supar sau ma enervez (si nu rau), ma doare capul de simt ca innebunesc
-am momente cand ametesc.de exemplu, se intampla sa ma ridic din pat si pentru cateva secunde sa ma ia ameteala si o durere ff puternica de cap.
-se intampla sa imi mai amorteasca anumite parti ale corpului.ca de exemplu, daca ma scarpin pe gat, locul respectiv imi amorteste si in timp ce ma scarpin si dupa, cateva secunde.(dar nu intotdeauna cand ma scarpin sau cand pun mana.insa destul de des)
-in ultimul timp ma simt putin mai irascibila...mai nervoasa.
As vrea sa stiu, daca e posibil sa fie tumoare, si daca nu, ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mada00madalyna a răspuns:

Buna! Nu pot sa te clarific daca ai tumoare sau nu, tot ce pot este sa te informez putin despre aceasta boala si sa iti dau cateva sfaturi.Mai intai pastreaza-ti calmul.Simptomele enumerate de tine mai sus sunt intr-o proportie mai mica sau mai mare care pot delimita existenta tumori.Printre aceste simptome se enumera si altele spre exemplu lesinu si memorie senzoriala de cateva secunde(sa uiti o secunda un lucru pe care il sti mereu).Ai nevoie rapida de un RMN pentru asta trebuie sa faci un control la medicul neurolog.In cazul in care ai tumoare, vor urma probe duse la laborator pentru depistarea tipului de tumoare[aceasta poate fi maligna( se regenereaza dupa scoaterea ei prima data) sau beligna(nu se regenereaza)]In primul rand iti trebuie un RMN si alte analize de tip sanguin.In cazul in care nu ai tumoare(ceea ce si cred) poate fi o leziune minimala la cerebel sau lipsa calciului, magneziului etc. din organism.Nu te speria si gandeste-te ca nu ai nimic grav.Mai intai fa un control la medicul neurolg.Multa sanatate! si SUCCES!

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este posibil sa fie o tumora, dar putin probabil. Totusi, daca te alimentezi corect, faci sport, stai suficient in aer liber, nu stai excesiv la TV/calculator, ar trebui sa mergi sa te vada un neurolog. Daca nu respecti vreuna din conditiile de mai sus, rezolva intai acea problema.

Abh
| Abh a răspuns:

Du-te la medicul de familie, iti va indica analize. Nu cred ca ai o tumora, mai degraba o deficienta de fier si calciu. Aceste lipsuri se depisteaza la analize.

| Zenithf a răspuns:

Nu te nelinisti, du-te sa-ti faci ceva analize sa vezi ce ai intr-adevar. Am citit despre oameni care aveau dureri de ani de zile, si la o radiografie s-a vazut ca aveau ceva, un corp strain ascutit (cui, lama, burghiu) infipt in urma unui accident din trecut si care nu a fost gasit si indepartat in timpul interventiei chirurgicale de dupa accident. Un chinez avea o lama de cutit implantata la baza craniului dupa ce a fost jefuit cu 4 ani inainte, o femeie a descoperit ca durerile de dupa o operatie aveau legatura cu foarfeca uitata de chirurg inauntru si altele. Parerea mea: aveti o deformare la vertebrele cervicale, o afectiune numita spondiloza cervicala: http://spondiloza-spondiloza.ro/ si nu va trebui sa faceti chemoterapie si alte tratamente costisitoare si dureroase, ci gimnastica si masaje.
Problema este ca aceasta afectiune este una de tip degenerativ, nu este una care se poate vindeca, dar prin anumite schimbari va puteti ameliora mult viata.

| EmaS a răspuns:

Nu trebuie sa intri in panica.Du-te la doctor pot fi alte cauze care fac sa te simti asa.Medicul o sa iti faca mai multe investigatii, si o sa iti dea un diagnostic corect.Cu ajutorul lui Dumnezeu, o sa fie bine.Vei vedea.Sanatate!

| doctoressa a răspuns:

Buna! Pot fi o multime de cauze ale simptomelor tale (anemie, hipotensiune accentuata ortostatic, migrena, vasculita s.a.m.d). Nu iti mai face ganduri negre, ci mai bine mergi la medic pentru investigatii ca sa vezi ce anume iti produce simptomele descrise. Multa sanatate!

| francesca89 a răspuns:

Ia un antinevralgic...

| darkmihai a răspuns:

E foarte periculos ( se pote muri din cauza asta asa o patit strabunicamea) du-te la un medic URGENT si iti zice el, s-ar putea sa fie atac-cerebral(nu mai stiu cum se numeste), posibil tumoare
sau o perioda proasta si mie mi s-a intamplat la fel o saptamana si dupa aia mi-a trecut de la sine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta nu e o intrebare care sa o pui pe un site de conversatie.
Du-te la medic, raspunsul asta face cat 1000 de pareri.