| ♥ℓiαnα♥ a întrebat:

Buna
Am si eu o problema. Acum cateva zile am facut un herpes (cred, niciodata n-am mai avut deci nu stiu daca era sau nu herpes). M-am dat cu pasta de dinti si a mai disparut, dar problema e ca toata zona din jurul locului unde a fost herpesul este acum foarte uscata, de parca ar fi arsa si nu imi simt buza in locul ala. Mai e si in coltul buzei, iar cand trebuie sa deschid toata gura, se crapa buza si ma ustura... Daca aveti vreo idee cum as putea sa scap de problema asta, ajutati-ma va rog big grin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IMC90 a răspuns:

Aciclovir este tratamentul. Pastilele sunt mai eficiente decat crema, dar au si mai multe reactii adverse.

Ideal ar fi sa hidratezi locul cu o crema hidratanta. Nu folosi balsam de buze stick, fiindca ramane virusul pe el.

3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Buna! Poti aplica unguent pe baza de aciclovir, insa ar fi bine sa mergi la medicul de familie pentru a fi sigura ca este herpes. http://www.i-medic.ro/medicamente/euvirox-crema

| Justmed a răspuns:

Aplica o crema hidratanta! Si trebuie sa ai rabdare pentru ca trece de-a lungul zilelor ...NU folosi ruj si balsam de buze si nici alcool sanitar

| Minnie a răspuns:

Aciclovir crema dar ca si raceala nu prea are tratament, sa te vindeci de tot de tot pana a doua zi. Se amelioreaza dar trece in acelasi timp si daca iei si daca nu iei medicamente. Este un virus si o data ce l-ai luat nu mai scapi de el. Iti va aparea herpes in fiecare schimbare de anotimp.