| Florindiana310196 a întrebat:

Am și eu o problema, de câteva luni ma confrunt cu o durere de măsea, mi-a crescut măseaua de minte și peste măseaua de minte am o bucățică mica de carne, am luat antibiotic mai exact amoxaciclina mi-a trecut o perioada acum iar ma doare și mi s-a umflat un pic în partea de jos la gat pe partea unde am măseaua, nu as vrea sa merg la stomatolog deoarece îmi este frica, ultima oara când am fost cu alta măsea m-a chinuit foarte tare și de atunci nu mai vreau sa merg, îmi este frica, știti ceva, ce pot face fără sa merg la medic sad.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Yuoia a răspuns:

Toate bune si frumoase -asa e cu maselele de minte, dor al naibii!- pana la "s-a umflat un pic în partea de jos la gat". Asta nu e deloc bine. Mergi numaidecat la un stomatolog. Altul decat primul, dar cat mai repede. Posibil sa ai infectie urata acolo si sa faci septicemie. Am cunoscut un caz care a murit din asta: "doar o umflatura a gatului de la masea".

| Florindiana310196 explică (pentru Yuoia):

O sa las frica la o parte și o sa ma duc mâine la medic sa vedem ce o să-mi spună. Mulțumesc frumos

| Yuoia a răspuns (pentru Florindiana310196):

Du-te. Sanatate!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Asa creste o masea, de sub carne si piele.
Intai se umfla, dupa care se desface gingia (carnea si pielea) si iese maseaua, dupa care creste pana la marimea finala.
Cresterea maselelor deseori este destul de dureroasa, dar cel putin deranjanta (asta stiu cel mai bine copii mici).
Trebuie sa ai rabdare, pana ce dintele isi "sparge" locul, dupa care durerea trece automat, natural.

Nu trebuie sa iei antibiotice anapoda, nu are nici un sens sa le iei pentru o masea care creste.
Antibioticele se iau doar in caz de infectie, altfel organismul tau se va obisnui cu ele si nu vor mai avea efect!

| Florindiana310196 explică (pentru Bula):

Ideea este ca măseaua a spart gingia și a ieșit afara, bănuiesc ca nu a ieist toata, nu prea ma pricep și la medic îmi este frica. O sa încerc sa nu mai iau antibiotic, idee mai este ca ma doare și când înghit și este umflata un pic și de 3 luni aproape 4 sa nu iasă toată. Oricum va mulțumesc mult.

| Bula a răspuns (pentru Florindiana310196):

Maseaua de minte (si in general maselele din spate) cresc mai greu, fiindca sunt mai groase.
Daca mergi la dentist, "te ajuta" prin scoaterea ei - si vei avea o masea in minus.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Fara sa mergi la medic intr-un astfel de caz poti sa mori. La popa iti place? In alta ordine de idei, schimba naibii stomatologul daca data trecuta zici ca te-a torturat...