| Albinuțaverde a întrebat:

Buna am si eu o problema de câteva zile,ma mananca foarte rau in zona uterului si mai nou ma si ustura, doare cand ma scarpin.
Si cand fac baie nu ma calmează parca ma mananca mai rau
Tin sa menționează ca am avut relații sexuale.
Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Zona uterului nu prea are cum sa te manance, de fapt, teoretic ar ptuea, dar nu te poti scarpina...
Ar putea fi o infectie urinara, ar putea fi din cauza igienei precare. Cat de des faci baie? Incearca sa tii o igiena mai riguroasa a zonei, daca nu scapi de problema vezi un ginecolog.

| Lola05 a răspuns:

Sper că te referi la zona vaginală, nu de alta dar mi-e greu să-mi imaginez cum te scarpini în uter...
E posibil să ai o candidoză, cam așa se manifestă. Poți avea și secreții urât-mirositoare, dar nu e obligatoriu. Eu am făcut odată candidoză de la niște antibiotice puternice și aveam aceleași simptome ca și tine.
Mergi la un medic ginecolog să-ți prescrie un tratament cu ovule și în câteva zile ai să te simți mult mai bine. Mănâncă în tot acest timp iaurt, kefir, murături și ia probiotice. Acestea adaugă organismului bacterii benefice care stopează dezvoltarea ciupercii candida.
Dacă mai ai întrebări, ask me.