| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o surioara de aproape 9 luni, e cam moale. nu sta in funduleţ nu işi tine singura capuşorul şi nici macar nu iau aparut dinţisori. Faza este ca are temperatura mare şi plange foarte mult, se ineaca de atat plans şi nustim ce sa îi facem. Va rog frumos ajutati-ma. Stiti cumva o alifie sau gel. etc pentru dinţisori ei? Aştept un raspuns cat de repede posibil.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Adresati-va numai medicilor.Nu puneti viata fetitei in pericol apeland la remedii date pe TPU de cineva care nici n-a vazut-o.

| traficanta a răspuns:

De ce nu o duceti la medicul de familie?happy O consultatie e gratis acum.Nu pierdeti nimic.Sa va traiascahappy

| rosto a răspuns:

Duceti-o la medic neaparat, cu copiii mici trebuie avuta multa grija, nu cred ca o sa se riste nimeni sa vina cu tratamente babesti pentru un copil de 9 luni.

| 80Cris a răspuns:

Dragii de voi, un copil intreaba ce sa faca cu un alt copil.
Cel mai bine e sa mergeti cu ea la doctorita ei sau sa o chemati la voi acasa daca se poate. Eu i-am dat pe copii mei cu Calgel la gingii dar sincer iti spun ca nu prea am observat vreun efect pozitiv. Pentru febra se ia Nurofen pentru copii sau Panadaol baby.
Raspunsul meu vine tarziu asa ca sper ca ati reusit sa o linistiti pe bebelina voastra si acum este totul in regula.
Inca ceva, spui ca are 9 luni, la aceasta varsta ar trebuie sa poata sa-si tina capusorul bine si sa stea in fundic. Cu faptul ca inca nu i-au aparut dintisorii sa stii ca sunt multi copii la care de-abia in jurul varstei de un an sau chiar mai tarziu le apare primul dintisor. S-ar putea ca acum sorei tale sa-i erupa mai multi odata. Cand te uiti la gingiile ei s-ar putea sa vezi ceva alb, adica dintisorul ( dintisorii ). Sper ca sunteti bine!

| simf a răspuns:

Febra mare si plansul continuu nu pot proveni de la aparitia dintilor. mai bine mergi cu ea la urgenta.

| inginer a răspuns:

Pai de ce nu o duceti la doctor? Cu bebelusii nu e de joaca. Nu e ca la noi, unde dai cu crema si trece... Fugi la doctor, nu mai sta.

| Alexandra_7209 a răspuns:

La unii copilasi dintii apar mai tarziu.
eu aveam 1 an si 2 luni si nici un dintesad

| dianafofiu a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergeti cu ea la un doctorbig grin