| GuN7h3R a întrebat:

Buna, am tras curent fiind afara fara gluga si acum am o besica pe gingie, cum ar trebui sa o sparg sau sa scap de ea fara sa ma doara ca ma cam jeneaza? Ma simt incomfortabil cu ea in gura, dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la medic! Ala nu-i curent ci infectie gingivala.

| Bizon95 a răspuns:

Se numeste afta
la gingie e GRAV, inseamna puroi la radacina dintelui
legatura intre curent si afta e faptul ca DEJA aveai puroi iar curentul l-a agravat

nu e o idee rea sa o spargi (se numeste drenaj) TOTUSI
1. o sa doara de o sa iti vina sa iti dai pumni in fata
0. (ZERO, adica mult mai important), eu sunt un amator care a avut multe probleme la dinti, NU SUNT DOCTOR, asa ca

CEA MAI BUNA SOLUTIE E SA MERGI LA DOCTOR, CAT POTI DE REPEDE!

| Goete a răspuns:

Faptul ca ai tras curent afara fara gluga nu cred ca enimportant, tata e electrician si trage mereu curent in case, si afara, de la stalpii de electricitate pana la casa si fara gluga si nu pateste nimic dar foloseste echipamentul de protectie

| Dandinelle a răspuns:

Ai mai pus o intrebare mai devreme, legat de mancare, poate avea legatura.
Mergi la medicul de familie si explica-i problema. In general ai grija ce mananci, spala fructele si legumele pe care le mananci si tine o dieta echilibrata. Esti in crestere si e bine sa mananci regulat.

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Pune un pic de vata in ureche in partea care te doare si fa un pic de spalaturi cu sare poti sa iei si un antiinflamator

| EGGc a răspuns:

Nu stiu ce sa spun, daca e posibil sa fie de la "curent" sau nu, eu am avut ceva asemănător la grădiniță de la un fruct care nu a fost spălat bine ( primesti o soluție cu un gust nasol cu către trebuie sa iti clatesti gura o saptamana), desigur ca poate fi si altceva dar totusi nu e recomandat sa o spargi. Du-te la medicul de familie, daca e de la altceva te va trimite la un doctor specializat.
Baftă!

| IehovaHatesSatan a răspuns:

'Basicile' in gura = stomatita/infectie, nu curent. Incearca sa mentii o igiena orala buna si sa nu mananci/bei nimic prea fierbinte/prea rece. Clateste-te cu apa cu sare sau ceai de musetel/salvie. Din intrebarea ta de mai devreme am inteles ca ai 14 ani, cel mai bine vorbesti cu parintii tai, sunt sigura ca vor stii cum sa te rezolve happy