| Amely21 a întrebat:

Am trecut prin niște perioade foarte grele și ma simt bolnavă fizic și psihic. Cred ca se intampla ceva rau cu mine deoarece am ajuns ca de la orice lucru mic să mă necăjesc și să plâng! Si ma pot imbolnăvi si psihic de la atâta stres, mai ales ca eu sunt o fire mai sensibilă și parcă pe zi ce trece vin tot mai multe necazuri! Si am doar 22 de ani. Vă rog frumos să mă ajutați. Cum pot trece peste și cum sa îmi recapăt stima de sine și cum sa fac ca sa nu ma mai necăjesc și sa nu mă mai gândesc la lucruri negative? Vă rog să îmi spuneți o părere, ce credeti voi ca e de facut ca să depășești unele momente grele. Vă mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Iti recomand cu incredere un psiholog. Este un real ajutor.

| Zaygon a răspuns:

Si eu recomand un psiholog clinic cat mai repede. Daca mergi o sa stabiliti un plan si obiective si dupa tine numa de tine cat de serios iei lucrurile.
P.S. daca incepi sa mergi sa te gandesti ca psihologul nu iti da solutia ci te ajuta pe tine sa o gasesti. Daca esti din Cluj te pot pune in contact cu cineva.

| Dandinelle a răspuns:

Iubeste-te, ai grija de tine, fa activitati ce te fac sa te simti bine, gaseste-ti un hobby, ceva interesant. Se intampla sa nu ai nici o motivatie dar nu uita ca esti in viata asta ca sa o traiesti. Plimba-te si invata despre tine, ce-ti place si ce nu-ti place.
Ce vreau sa mentionez este ca viata asta merita traita. Iti recomand sa vorbesti cu oameni, sa intalnesti oameni noi, sa te uiti in oglinda si sa-ti spui "woow ce persoana faina sunt" chit ca nu crezi pe moment asta, sa zambesti, chit ca in momentul respectiv nu simti asta. Sa stai la soare, sa strangi putina vitamina D. Trecerea de la vremea rea la vremea buna, insorita este uneori ca un soc in organism.

| MPersephone a răspuns:

Afoarte multe lucruri pe care le gandești sau pe care le rostesti sunt afirmatii si ganduri negative si nu atrag în viata ta experiente de care sa te bucuri si nu ai curajul sa spui asta direct...de aceea, dacă doresti sa-ti schimbi viata, tu trebuie sa-ti reantrenezi modul de a gandi si de a vorbi, cultivând tipare mentale noi...
Nu uita ca nu e gresit sa te odihnesti putin, sa iei o pauza de la tot si sa lasi sa doara. Dar vine momentul in care trebuie sa te poti ridica. Doar tu te poti ajuta pe tine.

| Amely21 explică (pentru Zaygon):

Și urmeaza o perioada si mai stresantă. am examenul de licență înainte, trebuie să mă angajez. deci chiar e greu să îmi revin în perioada asta

| Amely21 explică (pentru Dandinelle):

Parcă mă tot gândesc la lucrurile negative din trecut sad și nu pot să le uit. acum un an am fost o persoană foarte optimistă si zămbâreață! Toată lumea spunea că eu zâmbesc oricând. Și acum, parcă nici nu mă mai recunosc, cica m-am schimbat mult. Nici nu prea pot dormi sad am niște probleme personale, foarte mult stres pe lângă, nu prea am nici timp să ma relaxez. și normal că mă afectează
Oricum, ÎȚI MULȚUMESC FOARTE MULT PENTRU RĂSPUNS. :*

| Amely21 explică (pentru MPersephone):

Dar cum? crezi că eu vreau să gândesc negativ? Simt o apăsare sufletească deja, și simt că am cazut într-o depresie deja sad

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nutritionist. Extrem de multe stari depresive sunt cauzate de carente de vitamine sau minerale.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Suferi de depresie datorită problemelor pe care le ai, tu stii cel mai bine ce probleme ai, dar nu le poti depăsii fara ajutor, si psihologul daca nu te poate ajuta te trimite la psihiatru, acolo automat vei primii tratament medicamentos care de cele mai multe ori te îngrașă fizic vorbind, scapi de una dai de alta, încearca relaxarea prin reflexoterapie scapi de stres si de boli.

| MPersephone a răspuns (pentru Amely21):

Depresia e o boala cu diagnostic si diagnosticul nu ti-l poti pune singura. Poti avea o stare de deprimare. Eu doar nu spun ca am cancer atunci cand ma simt rau, corect? Cand spui ca ai depresie, instantaneu spui un lucru negativ si logic, atragi negativism.
Exista metoda ABC de gandire pe care o folosesc psihologii.
A e evenimentul
B e modul in care reactionezi la eveniment
C sunt consecintele.
Cand un psiholog te analizeaza, el vede din perspectiva toate punctele. Tu insa nu vezi A, nu vezi evenimentele propriu-zise, ci B, reactia ta la ele.La urma urmei, de fapt tot se bazeaza pe propria perceptie. Odata ce privesti in ansamblu poti realiza ca A nu e atat de rau. Cand insa spui toate afirmatiile astea negative, nu ai cum sa vezi A. Si daca nu vezi o idee, celelalte nu au sens pentru tine, dar au sens pentru cineva care iti poate analiza obiectiv situatia.

| Amely21 explică (pentru MPersephone):

Ce diagnostic? Imi zice ce depresie am, sau cum?
Deci eu de obicei eram o persoană foarte calmă, iar acum parcă mă irit din orice și plâng din orice sad

| MPersephone a răspuns (pentru Amely21):

Depresie e doar daca un psiholog iti spune ca ai depresie. Se fac testari, analize, sedinte apoi se da un diagnostic, ca orice boala. Tine minte ca depresia e boala mintala. Nu poti singura sa decizi daca esti bolnava sau nu.

| Amely21 explică (pentru MPersephone):

Pai stările acestea ar putea însemna și altceva?

| Amely21 explică:

Se poate instala în cateva zile sau doar o saptămână? Eu știu ca nu am fost chiar așa acum o săptamână. aveam stări din astea, dar nu chiar așa. Nici nu era așa simțibil. Acum e clar că nu sunt ok. stres acumulat, probleme personale destul de grave.

| MPersephone a răspuns (pentru Amely21):

Nu sunt inca un psiholog adevarat ca sa pot spune. Dar bolile mintale pot aparea de la nastere sau din cauza unui eveniment care te-a marcat. Stresul este tot un factor. Esti deja la o varsta destul de matura ca sa poti sa ceri ajutor fara sa te temi. Totul e confidential.

| Mogiojojo a răspuns (pentru Amely21):

Buna. Din ce oras/judet esti? Am putea sa vorbim.

| Amely21 explică:

Din Caraș-severin