| justagirl11 a întrebat:

Am uitat sa iau o pilula in prima saptamana si am luat-o urmatoarea zi pe cea uitata si pe cea din ziua respectiva (trecusera 24 ore). Iar in saptamana a3-a am uitat iar de o pilula si am luat-o fix cand mi-am amintit (trecusera 12 ore sau cam asa de cand am uitat) si am continuat blisterul. Acum sunt la ultima pastila placebo si ar trebui sa imi vina ciclu, dar nu mi-a venit inca, dar observ ca e schimbata secretia (e spre rosu). Ce este de facut in cazul asta? Maine incep un nou blister? Sun la ginecolog? Astept sa imi vina ciclu? Mentionez ca n-am intretinut relatii sexuale in perioada asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Maine incepi o nouă folie si te programezi si la ginecolog. Si decizi cu el daca esti capabila sa iti asumi responsabilitatea pastilelor (ar trebui sa ai maxim un eveniment neplacut pe an, altfel vei suferi dezechilibre hormonale serioase)

| justagirl11 explică (pentru Brigaela):

Oricum dupa 3 luni mi-a zis sa revin pentru control. Ca mi le-a recomandat sa-mi regleze ciclul si sa nu mi se mai formeze chisturi. Astept acum sa imi vina ciclu si dupa aceea voi merge la ginecolog. Deci maine sa incep chiar daca nu imi vine ciclu? Desi cred ca maine o sa imi vina ca imi curge putin sange acum.

| Brigaela a răspuns (pentru justagirl11):

Deja a venit de azi. Sangerarea va fi oricum minima.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pai daca tu esti asa zăpăcită si uiti sa ti i ei pastilele le i ei cand vrei tu dereglezi corpul, nu le mai lua decat sa le i ei aiurea.

| JackR a răspuns:

Inainte de orice altceva, ia pastile pentru memorie. Dupa aceea mai vezi tu!

| NoneOfUrBusiness a răspuns:

La pastilele astea nu se face pauza de o saptamana timp in care ar trebui sa fie menstruatia? Iei asa, folie dupa folie fara pauza? Sfatul meu e sa ti pui alarma pe telefon. Si tine pastilele cat mai aproape de unde crezi ca vei fi la ora aia. Eu le tin in portofel, ca stiu ca il.iau cu mine indiferent daca plec de acasa.

| justagirl11 explică (pentru NoneOfUrBusiness):

Domnul ginecologulasa asa mi-a spus, sa nu fac pauze. Sa iau in continuare blister dupa blister.

| NoneOfUrBusiness a răspuns (pentru justagirl11):

Eu am luat de2ori anticonceptionale, marci diferite dar aveau 21 de pastilute. Am vazut acum ca exista blistere de 21 si 28 de pastilute. Tu o ai pe aceea cu 28. Ultimele 7 nu contin hormoni, sunt acolo doar pentru o continuitate.gen sa nu uiti sa le iei etc. Eu zic ca normal iei pastilele asa cum trebuie, maine incepi un nou blister.

| justagirl11 explică:

Alta mentiune: e a3-a luna de cand iau anticonceptionale si e prima data cand mi se intampla sa uit. Sunt recomandate de ginecolog pentru a-mi regla ciclul.