| Karlla1996 a întrebat:

Bună, am un bebe de 2 luni, am fost la ecografia de sold. Ii lipsesc nuclei de osificare ai capului femural. Pot apărea mai târziu? Și încă ceva, i-am mai făcut încă o ecografie unde a rezultat ca rinichiul stâng este de 3.5 și cel drept este de 7 cm. Pot apărea probleme grave? Mulțumesc mult. Cel mai bun răspuns primește fundița.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Oasele copilului se finiseaza abia la maturitate (inclusiv cutia craniana), dupa perioada de crestere.
Daca copilul s-a nascut prematur, atunci deseori exista asemenea diferente, oase nefinisate etc.
Si diferenta de marime ale rinichilor se poate echilibra in timp, dar cei doi rinichi niciodata nu sunt la fel de mari (asa cum la nici un om partea stanga nu este la fel ca partea dreapta).

Daca pana la varsta de 4-5 ani nu se amelioreaza situatia, atunci poate trebuie intervenit.

| MihaelaDart a răspuns:

Cel mai bine întreabă pediatrul pe care îl supraveghează pe copilul tau, aici din păcate nu sunt medici. Un medic in specialitate îți va da răspunsul corect.
Sănătate!

| Karlla1996 explică (pentru MihaelaDart):

Mulțumesc din suflet, dar despre acei nuclei de osificare ce ai putea Sam spui? Majoritatea mămicilor spun ca apar dela 4 luni încolo sad nici numai știu ce sa cred

| MihaelaDart a răspuns (pentru Karlla1996):

Nu mă pricep, nu sunt medic și nu sunt inca mămică, un medic te ajuta cel mai mult pentru aflarea răspunsurilor la întrebările care te macină. Sănătate!

| Nonolita a răspuns:

Nu intreba mamicile tinere si nici aici pe TPU. Intreaba medicul care te-a trimis sa faci investigatiile (sper ca nu stai cu rezultatele acasa). El trebuie sa stie si sa urmareasca evolutia copilului.