| anonim_4396 a întrebat:

Am un bebe de 8 luni care refuză să pape din biberon. Nu a luat nici suzeta, nici biberonul. L-am alăptat în tot acest timp la sân dar din păcate laptele meu nu mai este de ajuns, de fapt nu prea mai am. Cum pot face sa ia biberonul pentru a-i da lapte formula? Am inceput diversificarea la 6 luni, dar totusi are nevoie de lapte în continuare si nu mi-aș dori să scadă din greutate. Are cam 8 kg si ceva, e cât de cât plinut, dar nu se mai satură la piept. Multumesc si numai bine!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă refuză biberonul, dă-i cu lingurița. E mai greu dar tot în el intră. Diversificare.

| Carinaaaaaaaaa a răspuns (pentru sadrian46):

Am încercat cu lingurița, dar mai mult se udă, nu înghite laughing

| LaraClarice a răspuns:

Daca ai inceput diversificarea, incearcă să îi dai cu biberonul zeamă de ciorbă sau supita, ce ii place lui, dar pune pe vârful biberonului, sa îi simtă gustul.

| Carinaaaaaaaaa a răspuns (pentru LaraClarice):

O să încerc si asa. Multumesc tare mult!